Izvor infekcije je hrana ili piće koje je kontaminirano bakterijama, virusima ili parazitima, ističe pedijatar dr Aneta Jovanović.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Simptomi
Dete može imati tri ili više kašastih ili vodenastih stolica u toku dana. Takođe, detetu može biti teško da kontroliše dijareju i može imati: grčeve i bol u stomaku, mučninu, povraćanje, nadimanja, gasove, kao i povišenu telesnu temperaturu.
Kako se dijagnostikuje problem
Pregled pedijatra je neophodan, koji će proceniti stepen dehidratacije kod deteta, naročito kod beba i mlađe dece radi donošenja odluke o nadoknadi tečnosti i terapiji.
Kako pomoći detetu
*Dajte detetu dosta tečnosti da biste sprečili dehidraciju. Majke koje doje treba da nastave sa češćim podojima, a bebama koje su na adaptiranoj mlečnoj formuli davati formulu bez laktoze.
*Davati rastvore za oralnu rehidrataciju prema uputstvu radi nadoknade izgubljene tečnosti putem stolice ili povrćanja.
*Dijetalna hrana se preporučuje, pirinač, krompir, dvopek, dobro kuvano povrće. Izbegavati hranu bogatu vlaknima, mastima i šećerom.
Kako može da se spreči
*Dajte detetu da pije samo flaširanu ili prokuvanu vodu, takođe s tom vodom da pere i zube. Mleko mora biti flaširano, pasterizovano ili prokuvano.
*Nemojte davati detetu sirovu ili nedovoljno kuvanu hranu, samo onu koja se servira vruća ili kuvana na pari, te hleb, oljušteno povrće i voće.
*Podsećati dete da redovno i često pere ruke sapunom nakon korišćenja toaleta i pre jela.