Od nezdravog načina života, preko stresa.
Međutim, naučnici su, tokom nekoliko poslednjih godina, dokazali da izloženost buci ne utiče samo na sluh, već i na kardiovaskularno zdravlje, pa čak i probavu.
Autori studije su odlučili da se usresrede na dejstvo buke na hipertenziju.
Izloženost buci i krvni pritisak
Trenutno više od 100 miliona odraslih u SAD ima visok krvni pritisak. Ranije studije su istraživale povezanost između izloženosti buci i hipertenzije, ali su rezultati do sada bili nedosledni. Autori trenutne studije smatraju da je to delom zbog težine kvalifikovanja ukupne izloženosti buci prethodnih godina. Naučnici su, u poslednjem istraživanju, imali pristup podacima 21.403 radnika koji su bili izloženi profesionalnoj buci i koji su bili prosečne starosti od 40 godina. Ove informacije su proizišle iz ankete radnika u Chengduu u provinciji Sichuan, u Kini.
Učestalost gubitka sluha se, prema očekivanjima, povećala zajedno sa brojem godina koje su učesnici proveli radili izloženi buci. Istraživači su, sveukupno, otkrili da su radnici sa blagim i visokim bilateralnim gubitkom sluha visoke frekvencije imali povećan rizik od hipertenzije od 34% pa su zaključili da “ova studija sugeriše da je profesionalna izloženost buci pozitivno povezana sa nivoom krvnog pritiska i rizikom hipertenzije.”
Autori su takođe otkrili i da je veza između izloženosti buci i hipertenzije najizraženija kod muškaraca. Smatraju da je to zbog toga što su muški radnici često izloženi većoj buci od žena.
Dodatna istraživanja
Autori naglašavaju da je navedeno istraživanje zapravo studija preseka, što znači da učesnike istraživanja nisu pratili više godina. Takođe su naveli i da njihova analiza nije mogla da uzme u obzir neke varijable koje takođe utiču na rizik od hipertenzije, a to su pušenje i unos alkohola. Dobijeni rezultati su, uprkos tome, pokazali povezanost između buke i povišenog krvnog pritiska, ali će morati da bude sprovedeno više istraživanja, da bi uzroci i posledice mogle da budu dodatno utvrđene.