Upala pluća se vrlo često može pomešati sa običnom pregladom.Opšti simptomi (nespecifični) u pneumoniji slični su kao kod prehlade ili gripa, a razlika je u tome što traju duže. Najučestaliji među njima su:
- groznica,
- gubitak apetita,
- umor,
- mučnina,
- povraćanje,
- bol u prsima,
- dijareja,
- znojenje,
- drhtavica,
- kratak dah,
- bolovi u mišićima i zglobovima,
- glavobolja.
Stručnjaci objašnjavaju kako da identifikujete kašalj i groznicu koji izazivaju upalu pluća i predlažu nekoliko saveta za sprečavanje upale pluća tokom zime. Sezonske promene mogu da izazovu razne bolesti, a upala pluća je jedna od infekcija koju donose virusi i bakterije. Činjenica je da pneuomnija može da se javi u bilo koje doba godine, ali je tokom zime broj pacijenata nešto povećan.
Upala pluća se opisuje kao upala tkiva u jednom ili oba plućna krila i uzrokovana je infekcijom bakterija i virusa, koji su zarazni i mogu da se šire dalje kada zaražena osoba kašlje, kija ili čak razgovara. Zbog toga je važno da se na vreme preduzmu određene mere kako biste zaštiti sebe i svoje bližnje.
Doktor Vivek Sing objasnio je da kada temperature padnu, verovatnije je da će bakterije, virusi i gljive ostati duže u vazduhu u obliku respiratornih kapljica.
- Pored toga, tokom zime, naš imunitet ima tendenciju da opadne, što slabi sistem i uzrokuje oštećenje disajnih puteva, stvarajući čist prolaz za bakterije i viruse da izazovu infekciju u plućima - dodao je on i otrkio nekoliko korisnih saveta kako da do toga ne dođe:
Dezinfikujte češće ruke
Izbegavajte kontakt sa bolesnim ljudima
Primenite zdrave navike: vežbanje, odmor i zdrava ishrana
Održavajte hidrataciju
BONUS VIDEO