Tušanj, tušt, tušac, ledena trava ili portulak raste vrlo obilno kao korov u vrtovima ili kao samonikla biljka uz reke, potoke, kanale i rubove šuma.
Seje se na sunčanu mestu, a voli peskovitu, dobro dreniranu zemlju. Mnogi ga smatraju korovom, ali je zapravo jestiva lekovita biljka koja ima protivupalna svojstva, poboljšava cirkulaciju, bogata je antioksidansima.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Ekstrakt sušenih listova i stabljika deluje protivupalno i kao sredstvo protiv bolova. Spolja se može koristiti za lečenje grčeva u mišićima. U ishrani se koriste mladi sočni listovi i izdanci visine od tri do pet centimetra.
Ubrane izdanke potom treba odvojiti od tvrdih stabljika i dodati salatama, supama, varivima ili testu za palačinke. Kuva se najviše do 15 minuta, a tako se oslobađa sluz koja blago zgušnjava supe i daje im kremast izgled.
Tušt je pogodan i za kiseljenje, ali treba biti oprezan prilikom konzumiranja jer sadrži oksalnu kiselinu koja opterećuje bubrege te se treba jesti u manjim količinama.
Otporan je na visoke i niske temperature kao i sušu, a uspeva i na vrlo lošem zemljištu. Vrlo brzo raste i već se nakon tri do četiri nedelje može brati. Što ga više berete, to više razraste.
Tušt ima slani ukus, prilično blagi, pa se najčešće jede u mešanim salatama. S njim se mogu spremati guste čorbe, varivo, rižoto ili kajgana.
Kako biste pripremili čaj, kašičicu tušta stavite u šoljicu ključale vode. Pokrijte i ostavite da odstoji deset minuta, a zatim procedite. Pijete li ga kao lek za bolesti disajnih organa, zasladite ga medom, inače ne, piše 24sata.hr.
Evo 8 razloga za uključivanje tušta u vašu ishranu:
- Omega-3 masne kiseline – tušt je izvrstan izvor omega-3 masnih kiselina bitnih za zdravlje mozga i srca. Ako ste vegan, ovo je jedan od najboljih izvora koje ćete pronaći.
- Antioksidansi – tušt je pun antioksidansa, poput glutationa koji štiti stanice od oštećenja i usporava starenje.
- Minerali – dobar je izvor kalcijuma, magnezijuma, kalijuma, gvožđa, fosfora, mangana, bakra, folata i selena, koji su neophodni za dobro zdravlje.
- Vitamin C -izvrstan izvor ovog vitamina za jačanje imuniteta.
- Beta-karoten – bogat je i beta-karotenom, koji većini nas ozbiljno nedostaje.
- Melatonin – tušt je redak biljni izvor melatonina, hormona ključnog za regulaciju sna.
- Snižava holesterol – sadrži betalain, antioksidans koji sprečava holesterol da ošteti krvne sudove i pozitivno utiče na nivo LDL holesterola.
- Triptofan – sadrži ovu važnu aminokiselinu koja reguliše raspoloženje i bori se protiv depresije.
NajŽena.rs je i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
BONUS VIDEO