Istraživanja pokazuju da ukoliko temperaturu snizimo toliko da je razlika između unutrašnje i spoljašnje viša od deset stepeni, i ako ne čistimo redovno klima-uređaj, onda od njega možemo da imamo više štete nego koristi.
U klimama se sakupljaju bakterije, gljivice, buđ, prašina, grinje, dlake, a sve to može da dovede do niza bolesti, a najpre infekcija disajnih puteva. Rizikujemo da "zaradimo" upalu pluća, katkad bronhitis, a česti pratioci su i jake glavobolje, zamor, nadražena sluzokoža nosa i grla. Ipak, najopasnija bakterija koja vreba iz klima-uređaja je ona koja izaziva podvrstu upale pluća, odnosno legionarsku bolest, koja započinje slabošću organizama, pospanošću i glavoboljom, a prati je i veoma visoka telesna temperatura. Najveći rizik da obole imaju osobe sa slabim imunitetom, hronični bolesnici, pušači i alkoholičari. Neočišćeni klima-uređaji ne prijaju ni osobama koje pate od alergija. Mogu, čak, da podstaknu napade astme!
Postoji i drugi problem - preniska temperatura.
Ako klima hladi prejako, vaše telo će svaki put kada budete izašli napolje doživeti šok, a opasnost se duplira kada je reč o hroničnim bolesnicima, deci i starijim osobama.
Zbog razlika u temperaturi opterećen je kardiovaskularni sistem, srce radi ubrzano, a čak i mladi ljudi mogu da osete bol u grudima. Prejako duvanje iz klime ne prija ljudima koji nose kontaktna sočiva, a ljudima sa hroničnim bolovima u kostima i zglobovima stanje se pod uticajem klima-uređaja pogoršava. I najzdraviji čovek, kada se duže vreme nalazi ispred uključene klime, može da završi neslavno, sa jakim bolovima u glavi, koja može na izvesno vreme i da bude ukočena i iskrivljena. Osim toga, zbog suvog vazduha koža gubi vlagu, puca, počinje da nas svrbi.
Deca su ugrožena zbog klima uređaja.
Ukoliko ste vi ovisni o klima-uređaju, onda barem nastojte da svoje dete ne izlažete talasima hladnog vazduha, jer rizikujete da dobije upalu uha. Takođe, ako imate sasvim malo dete, izbegavajte da sa njim u naručju dugo boravite u velikim tržnim centrima, budući da je temperatura u njima često preniska, a i ne možete da znate kada je u njima sistem za rashlađivanje čišćen.
Koksaki virus
Na drugom mestu po opasnosti koja vreba od klima uređaja nalazi se koksaki virus koji je sve rasprostranjeniji među ljudima. Za ovaj specifični virus koji napada srce se veruje da je u velikoj meri povezan sa sve češćim korišćenjem klima uređaja, iako ova veza zapravo nikada nije u potpunosti dokazana.
Koksaki virusi su virusi iz familije Picornaviridae, a pripadaju rodu enterovirusa. Pripadaju IV grupi virusa. To su RNK virusi, što znači da u genomu imaju jednolančanu, linearnu RNK. veličina im je veoma mala, svega 20-30nm. Postoje koksaki A (23 serotipova) i B (6 serotipova) virusi. Ovi virusi se mogu svrstati u grupu opasnih, jer pod izvesnim okolnostima mogu dovesti i do smrti.
Zaključujemo da su klima uređaji svakako pravo leglo zaraza koje vrebaju ukoliko redovno ne zovete servisera. Pravilno održavanje ovih veštačkih rashlađivača podrazumeva čišćenje na svakih godinu dana, a ukoliko živite u većem gradu i zagađenijoj sredini, onda održavanje podrazumeva čišćenje i do dva puta godišnje.
Time ćete svakako izbeći fatalne posledice po vaše zdravlje, ali i one "blaže", podjednako nepoželjne, poput rinitisa, sinuzitisa, konjuktivitisa, upale pluća i uha, pa čak i pogoršanja astme, iritacije sluznice očiju, nosa i grla, kašlja, jakih glavobolja, umora i manjka koncentracije.
BONUS VIDEO