Mnoge će vas iznenaditi.
1. Suprotstavlja se efektima gena koji podstiču gojaznost. Istraživači sa Harvarda su izučavali delovanje 32 gena koji utiču na razvoj gojaznosti na preko 12 hiljada ljudi, kako bi utvrdili koliko ti geni zapravo doprinose porastu telesne težine. Zatim su uočili da su među učesnicima studije koji su dnevno provodili bar sat vremena u brzom hodanju, efekti tih gena prepolovljeni.
2. Pomaže da smanjte želju za slatkim. Par studija otkrilo je da 15-minutna šetnja može obuzdati želju za čokoladom, pa čak i smanjiti količinu čokolade koju pojedete u stresnim situacijama. Najnovija istraživanja potvrđuju da hodanje može smanjiti žudnju za slatkim i unos raznih slatkih grickalica.
3. Smanjuje rizik od razvoja kancera dojke. Istraživači već znaju da bilo koja vrsta fizičke aktivnosti smanjuje rizik od razvoja raka dojke. Studija Američkog društva za borbu protiv raka, koja se fokusirala na hodanje, pokazala je da žene koje hodaju sedam ili više sati sedmično imaju 14 odsto manji rizik od razvoja raka dojke u odnosu na one koje sedmično hodaju tri sata ili manje.
4. Ublažava bolove u zglobovima. Nekoliko studija je otkrilo da hodanje smanjuje bolove uzrokovane osteoartrozom (progresivnom degenerativnom bolesti zglobova) i da hodanje sedam do osam kilometara sedmično može da spreči razvoj nekih bolesti zglobova. Hodanje štiti zglobove – posebno kolena i kukove koji su najosetljiviji na osteoartrozu – podmazujući ih i jačajući mišiće koji ih podržavaju.
5. Jača imunološku funkciju. Hodanje može da pomogne u jačanju odbrambenih mehanizama našeg imuniteta tokom sezone prehlade i gripa. Istraživanje sprovedeno na preko hiljadu muškaraca i žena pokazala je da su oni koji su hodali najmanje 20 minuta dnevno, tokom najmanje pet dana u sedmici, imali 43 odsto manje bolovanja od onih koji su vežbali jednom sedmično ili manje. Ako su i oboleli, bolest je trajala kraće, a simptomi su im bili blaži.