Kada unosimo jaku i masnu hranu, povećavamo rizik od bolesti, narušavamo crevnu mikrofloru. Brojne studije pokazale vezu između našeg raspoloženja i zdravlje creva, mentalnog zdravlja, stanja kože, i kancera.
O ovoj hrani detaljno govorio nemački lekar Tomas Friling, kako kaže rizik od hrane koja može da izazove razmnožavanje štetnih mikroorganizama, i umiranje pozitivnih mikroba u crevima.
Kako kaže najveće ubice naših creva su suhomesnati proizvodi, koji su puni kancerogenih supstanaca. Osim toga čak se i svinjska mast takođe smatra štetnim za digestivni trakt. Majnez, margarin, prejaki i premasni proivodi na bazi ulja, takođe su na ovom spisku.
Doktor Tomas, posebno nas upozorio da obratimo pažnju na naš prvi obrok, kakav će biti. Česta konzumacija sendviča dovodi do opterećenja pankreasa, a kobasice koje su često prvi izbor doručka, previše su zacinjene i opasne za naš stomak i creva.
Takođe preterana konzumacija šećera koji se praktično nalazi na većini polica u prodavnicama prehrambene robe, a posebno ga ima u onim proizvodima koji se prodaju deci. On uzokuje kiselost organizma, a to je prvi znak bolesti.
Analize su utvrdile da je velika potrošnja šećera dovela do povišenognivoa parabakteroida u crevnom mikrobiomu, više od 100 biliona mikroorganizama u gastrointestinalnom traktu koji imaju važnu ulogu u ljudskom zdravlju, ali su odgovorni i za bolesti.
Dokazano je da i deca koja previše konzumiraju posebno problem imaju kasnije sa pamćenje.
Friling je preporučio da ujutru popijete jednu čašu vode na prazan stomak kako biste pokrenuli funkciju prerade hrane i poboljšali rad digestivnog trakta.
Da biste održali zdravlje creva, uključite bobičasto voće i mahunarke u ishranu. Ovo voće i povrće zasićuje telo vlaknima, antioksidansima i vitaminima koji sprečavaju upale.