Ako imate vrtoglavicu, najverovatnije ćete se osećati kao da se vrtite ili da se svet vrti oko vas.
Iako se vrtoglavica može javiti u poznim godinama i ponavljati bez poznatog razloga, veoma je važno naglasiti da je ona češće simptom nego stanje ili zasebna bolest.
Može se prirodno javiti usled jake migrene, a ovakve vrtoglavice ima preko 40 % pacijenata, ali one nisu razlog za uzbunu. Međutim, ako se vrtoglavica javlja sporadično ili često, a nije praćena glavoboljom, neophodno je da odmah posetite lekara.
Koji su uzroci ovog stanja?
Vertigo je često uzrokovan problemima unutrašnjeg uha. Ovu vrtoglavicu često prati mučnina, povraćanje, a nekada nagluvost i zujanje u ušima.
Ponekad, psihičke probleme, napade panike ili anksiozna stanja, pacijenti mogu pogrešno prepoznati kao vrtoglavicu, ali doktori ova stanja mogu utvrditi već na prvom pregledu.
Takođe, simptomi poremećaja ranoteže se mogu javiti i kod poremećaja srčanog ritma, srčane slabosti, deficita vitamina B12, povreda glave, dijabetesa, niskog nivoa glukoze u krvi, naglog pada krvnog pritiska, malokrvnosti, bolesti štitne žlezde, obilnih menstruacija, neprepoznate trudnoće , oboljenja oka, zloupotrebe nekih lekova i alkohola.
Bezazlena prolazna položajna vrtoglavica
Najčešća je BPPV - bezazlena prolazna položajna vrtoglavica. Nastaje usled otkidanja kalcijum karbonatskih kristala (otolita) iz anatomskog ležišta u unutrašnjem uvu i njihovog kretanja pri promeni položaja glave, što dovodi do vrtoglavice. Svi ljudi imaju ove kristale u unutrašnjem uvu, kao sastavni deo čula za ravnotežu. Pacijenti kažu da ujutru pri pokušavaju da ustanu iz kreveta, a onda sve počne da im se vrti. Ovakav vertigo obično kratko traje, ali se ponavlja. Stanje će izazvati naglo leganje u krevet, zabacivanje glave unazad pri pokušaju da se dohvate predmeti sa visokih polica ili pri savijanju glave unapred, pri okretanju u krevetu. Kada se prepozna na vreme, ova vrtoglavica se leči uspešno, repozicionim manevrima. Najčešće je dovoljno izvesti samo jedan odgovarajući repozicioni manevar. Često se pogrešno smatra da je ova vrtoglavica posledica problema u vratnom delu kičme.
Zapaljenje živca za ravnotežu
Naglo nastalo jednostrano oštećenje na nivou unutrašnjeg uva i/ili nerva za ravnotežu dovodi do izražene vrtoglavice, mučnine i povraćanja, bledila i preznojavanja. Tegobe običnotraju par dana, pa se postepeno smiruju. Kod mladih, zdravih osoba oporavak je daeko brži nego kod starijih. Ovo oboljenje iako se manifestuje burnim simptomima i može da uplaši pacijente uopšte nije opasno, a smatra se da je upala živca najčešće posledica virusne infekcije. Sluh je nezahvaćen kod ove vrtoglavice, pacijent čuje kao i pre vertiga i isto će čuti kada ovo stanje prođe.
Perilimfna fistula
Fistula može da nastane kao posledica povrede glave ili pri nagloj promeni pritiska kao kod ronjenja ili kod hronične upale uva, a manifestovaće se vrtoglavicom pri povećanju pritiska u srednjem uvu ( kašljanje, jako duvanje nosa, kijanje). Može se javiti i pritisak i nagluvost u obolelom uvu. Perilimfna fistula može uz mirovanje spontano zarasti, ali ako do toga ne dođe spontano neminovna je hirurška intervencija.
Menijerova bolest
Ovo je poremećaj unutrašnjeg uha za koji se smatra da je uzrokovan nakupljanjem tečnosti i promenom pritiska u uhu. Može izazvati epizode vrtoglavice zajedno sa zujanjem u ušima (tinitus) i gubitkom sluha.Najčešće je bolest jednostrana, iako se kod trećine pacijenata oboljenje razvije i na drugom uvu. Sluh na obolelom uvu postepeno počinje da slabi. Trajnog oporavka sluha ovde nema, a zujanje je obično stalno prisutno. Napadi vrtoglavica, posle određenog vremenskog perioda prestaju da se javljaju. Smatra se da je prognoza što se tiče vrtoglavice najčešće dobra ali sluh ostaje trajno oštećen.
Obostrano oštećenje čula za ravnotežu ( vestibulopatija )
Kod ovog poremećaja glavni simptom je nestabilnost, koji pacijent može da doživi kao vrtoglavicu. Karakteristično je da ove osobe ne mogu da pročitaju natpise na ibilbordima u toku hodanja, jer se javlja poigravanje slike sa svakim korakom. Takođe u mraku i na neravnoj podlozi kretanje je neizvodljivo i javlja se dezorjentacija. Najčesci uzrok ovog oboljenja je primena pojedinih lekova. Ostali razlozi su obostrana Menijerova bolest, degenerativni procesi usled starenja, povrede glave, ali i autoimune bolesti.
Tumor mozga, epilepsija, multipla skleroza
Ovakva vrtoglavica je znak oštećenja u moždanom stablu ili malom mozgu i viđa se kod moždanog udara, povreda glave i mozga, tumora mozga, migrenske glavobolje, epilepsije, multiple skleroze, neurodegenerativnih bolesti itd . Bolesnici se pored vrtoglavice žale na glavobolje, nestabilni su, imaju duple slike, otežan govor i gutanje, slabost ili nespretnost neke strane tela .Neophodno je da se pacijenti koji imaju ovakve simptome odmah jave neurologu.
Da li se vrtoglavica leči?
U zavisnosti od toga šta prouzrokuje vrtoglavicu, zavisi i način lečenja. U nekim slučajevima lečenje ne uključuje lekove. U svakom slučaju, ako imate ove simptome neophodno je da se javite svom lekaru i otkrijete uzrok.