Skoro svaki put kad odete kod lekara, tražiće od vas da duboko dišete dok vam stetoskopom sluša pluća.
No znate li šta doktori u ovim situacijama traže? Naš organizam pravi svakakve zvukove, neke poželjne, a neke malo manje poželjne.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Jedan takav je i krepitacija pluća, a mi smo istražili šta taj zvuk znači.
Šta su krepitacije pluća?
Krepitacije pluća ili auskultatorni šumovi su zvučni fenomeni pluća koji se čuju u određenim slučajevima prilikom slušanja pluća stetoskopom. Najmanja gradivna jedinica pluća naziva se alveola te se u kapilarnom spletu alveola vrši izmena gasova i opskrba krvi kiseonikom. Ukoliko su alveole začepljene (sluzi ili tečnošću) one prozvode karakterističan šum ili zvuk pucketanja prilikom dubokog udaha. Zvuk krepitacija nalikuje na zvuk hodanja po snegu ili šuškanja tkanine ili kose među prstima, navodi VeryWell Health.
Uzroci krepitacije pluća
Krepitacije upućuju na patološka zbivanja u plućima koja zahtevaju daljnje pretrage i lekarsku intervenciju. Najčešća oboljenja na koja upućuju su:
Upala pluća
Virusne upale pluća često napadaju osobe mlađe životne dobi. Bakterijske se za razliku od virusnih upala prezentuju dramatičnom kliničkom slikom. Osobe imaju visoku temperaturu, kratki dah, kašlju, a katkada imaju i cijanotičnu boju kože. Gljivične upale pluća su retke, a pogađaju imunokompromitirane osobe (osobe na hemoterapiji, HIV pozitivne osobe, pacijente sa stečenim imunodeficijencijama…).
Bronhitis
Ukratko radi se o upali sluznice bronha. Bolesnici s bronhitisom kašlju i iskašljavaju sadržaj koji može biti proziran, ali i gust, žućkast. Bronhitis se deli na akutni i hronični, a akutini bronhitisi su najčešće virusni. Hronični bronhitis može preći u KOPB stoga ga je bitno na vreme lečiti.
Edem pluća
Edem pluća je nakupljanje tečnosti u plućnim alveolama i međućelijskom prostoru pluća, što otežava disanje i smanjuje učinkovitost prenosa kiseonika u krv. Reč je o ozbiljnom medicinskom stanju koje može biti životno ugrožavajuće ako se ne leči na vreme.
Popratni simptomi krepitacije pluća
Osobe koje pate od krepitacija često nisu toga svesne. Krepitacije se slučajno otkriju prilikom slušanja pluća. Simptomi krepitacija su ujedino i simptomi plućnih bolesti. To su:
- Cijanoza (plavičasta koža)
- Teško disanje
- Kratak dah
- Bol u grudima
- Kašalj
- Povišena telesna temperatura
- Osećaj manjka vazduha
Kada posetiti lekara?
Ukoliko imate poteškoće s disanjem, osećaj kratkog daha, neprestano kašljete ili primetite krvavi ili žuti ispljuvak, tada treba posetiti lekara. Takođe, potrebno je javiti se lekaru ukoliko uz ove simptome imate povišenu telesnu temperaturu.
Vaš lekar će detaljno ispitati kada je bolest započela, koje simptome imate te bolujete li od još nekih bolesti poput dijabetesa ili visokog krvnog pritiska.
Ukoliko dijagnoza nije jasna nakon kliničkog pregleda, lekar vas može uputiti na dodatne pretrage poput:
- RTG snimke pluća
- Ekg-a
- Mikrobiološkog pregleda iskašljaja
- Krvne slike
- Spirometrije
Bonus video: