Poznato je da su i joga i vežbe snage efikasni načini lečenja osteoartritisa kolena, ali da li je jedna bolja od druge?
Terapija vežbanjem predlaže se kao prva linija lečenja za ublažavanje bolova u zglobovima i gubitka funkcije izazvanih osteoartritisom (OA), poremećajem mišićno-koštanog sistema koji pogađa više od 595 miliona ljudi širom sveta. Studija koja je upoređivala jogu i vežbe snage za osteoartritis kolena otkrila je da, uprkos njihovim različitim mehanizmima za ublažavanje bola i poboljšanje telesne funkcije, nijedna nije bolja od druge.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni
Upravljanje bolom kod pacijenata sa OA kolena poboljšalo se tokom 12 nedelja, a joga je bila jednako korisna kao i konvencionalne vežbe snage, prema rezultatima objavljenim u JAMA Network Open. Istraživači su predložili da bi integracija joge u kliničku praksu, bilo kao alternativni ili komplementarni pristup, mogla ponuditi značajne koristi za pojedince sa OA kolena, poput primetnog smanjenja bolova u kolenima, poboljšanja kvaliteta života i smanjenja depresije.
Ublažavanje bolova
Dokazi sugerišu da izvođenje vežbi snage može ublažiti bol izazvanu mehaničkim stresom povećanjem snage mišića oko kolena i poboljšanjem funkcije zglobova. Joga se, s druge strane, fokusira na tehnike disanja, fizičke položaje i svesnost kako bi se smanjio stres, povećala fleksibilnost i pomoglo u upravljanju bolom. Kliničke smernice često preporučuju jogu za ublažavanje nelagodnosti izazvane OA kolena. Ipak, nedostaju dokazi visokog kvaliteta koji bi podržali te preporuke, budući da su mnoge studije koje su ispitivale efikasnost joge uključivale mali broj ispitanika, pokazivale visok rizik od pristrasnosti i nisu koristile standardizovane dijagnostičke kriterijume.

Shutterstock
Kako bi se bolje razumela efikasnost joge u lečenju osteoartritisa kolena u poređenju s programom vežbi snage zasnovanim na dokazima, istraživači su ispitali 117 pacijenata iz južne Tasmanije u Australiji. Svi učesnici su prijavili nivo bola u kolenu od 40 ili više na vizuelnoj analognoj skali od 100 mm (VAS) — alatu koji se koristi za merenje subjektivnih iskustava kao što je bol (veća vrednost označava jači bol).
Ukupno 58 učesnika bilo je nasumično raspoređeno u program joge, a 59 u program vežbi snage, s tim da je više od 70% žena bilo prisutno u svakoj grupi. Dvadesetčetvoronedeljna intervencija za obe grupe uključivala je dva nadgledana treninga i jedan samostalni trening kod kuće nedeljno tokom prvih 12 nedelja, nakon čega su sledila tri samostalna treninga nedeljno kod kuće u periodu od 13. do 24. nedelje.
Efikasna opcija
Primarni ishod ove studije bila je upoređivanje promena u bolu u kolenu na osnovu razlika u VAS rezultatu tokom 12 nedelja. Istraživači su otkrili da su obe grupe prijavile niži nivo bola, ali nije bilo značajne razlike u smanjenju bola između grupe koja je vežbala jogu i one koja je radila vežbe snage, jer je prosečna razlika u rezultatu bola bila minimalna (-1,1 mm).

Shutterstock
Da bi se jedna opcija vežbanja smatrala klinički značajno boljom od druge, razlika u izmerenim bolovima u kolenu između grupa mora biti veća od 15 mm. Budući da joga ispunjava ovaj kriterijum, ne smatra se gorom od vežbi snage.
Nalazi ove studije pokazuju da je joga efikasna opcija vežbanja za one koji traže nefarmakološke načine rešavanja problema sa osteoartritisom kolena.
Bonus video: