U Nacionalnoj zdravstvenoj službi (NHS) u Engleskoj dostupan je novi lek koji može da uspori napredovanje jednog od najčešćih oblika uznapredovalog raka dojke. Reč je o ciljanoj terapiji pod nazivom kapivazertib (capivasertib), a prema prvim analizama, oko 3.000 žena godišnje moglo bi da ima koristi od ovog tretmana, prenosi BBC.
Lek je odobrila Agencija za procenu lekova u Engleskoj, nakon što su klinička ispitivanja pokazala da može da uspori rast bolesti i smanji veličinu tumora kod gotovo četvrtine pacijentkinja.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Šta je kapivazertib i kako deluje?
Kapivazertib spada u grupu tzv. ciljane terapije. Njegovo delovanje zasniva se na blokiranju proteina AKT, koji ima ključnu ulogu u rastu ćelija raka. Na razvoju ovog leka naučnici su radili više od dve decenije, a danas ga nazivaju „najefikasnijim lekom do sada za uznapredovali rak dojke“.
U kliničkom ispitivanju koje je obuhvatilo 708 žena, kombinacija kapivazertiba i hormonske terapije udvostručila je vreme do ponovne aktivacije bolesti – sa 3,6 na 7,3 meseca. Tumori su se smanjili kod 23% pacijentkinja, a lek je u mnogim slučajevima odložio potrebu za hemoterapijom, što je za mnoge veliki psihički i fizički olakšanje zbog teških nuspojava.
„Kapivazertib može da deluje mesecima, a kod nekih pacijentkinja i godinama“, rekao je profesor Nik Tarner, vodeći onkolog i istraživač iz Instituta za istraživanje raka i bolnice Rojal Marsden.
„Ponovo planiram budućnost“
Linda Keli (67), pasionirana cvećarka koja svake nedelje vozi bicikl više od 90 kilometara i redovno ide na pilates, živi sa rakom dojke koji se proširio na kosti i zid grudnog koša. Ipak, zahvaljujući kapivazertibu, ona vodi aktivan život i kaže: „Kao da uopšte nemam rak.“
„Ovaj lek mi je dao skoro četiri godine dodatnog života“, rekla je Linda. „Osećaš se dovoljno dobro da planiraš budućnost – i da u tim planovima uživaš.“
Nakon pozitivnog odgovora na terapiju, Linda i njen suprug sada planiraju nova putovanja.
Lek nije za svakoga, ali može da promeni život mnogima
Kapivazertib je namenjen pacijentkinjama koje imaju specifične genetske mutacije, prisutne kod otprilike polovine žena sa hormonski zavisnim metastatskim rakom dojke – najčešćim oblikom ove bolesti, koji raste pod uticajem estrogena.
„Ovo je dodatna opcija za žene kod kojih se bolest vratila uprkos hormonskoj terapiji“, rekao je profesor Piter Džonson, klinički direktor za onkologiju u NHS-u.
Kritike zbog kašnjenja i apel za brže odobravanje
Iako su rezultati obećavajući, procedura odobravanja leka je trajala dugo. Lek je u početku bio odbijen, što je izazvalo frustraciju kod pacijentkinja i organizacija koje se bave borbom protiv raka.
„Drago nam je što kapivazertib konačno postaje dostupan pacijentkinjama, dajući im dragoceno vreme za ono što im je najvažnije“, rekla je Kler Rouni iz organizacije Breast Cancer Now. „Ali ovaj lek je neopravdano dugo bio nedostupan. Takva odlaganja su neprihvatljiva.“
Rouni je apelovala na zdravstvene vlasti da omoguće brže genetsko testiranje, kako bi žene koje ispunjavaju uslove za terapiju mogle što pre da je dobiju. Takođe je naglasila da bi i Škotska trebalo hitno da odobri finansiranje, kako bi sve pacijentkinje u Velikoj Britaniji imale jednak pristup ovom leku.
