Navike koje kvare zube: Svi mahom radimo ove stvari, a stomatolog otkriva kako da sačuvamo blistav osmeh

Vesti 02.04.2025 10:02 0

Vaša uobičajena praksa je da operete zube, uzmete vodu u usta, isperete ih i zatim sve ispljunete...

žena

Shutterstock

Mnogi ljudi misle da znaju kako pravilno prati zube, ali često nisu ni svesni da prave greške. Stomatolog je objasnio pravilnu tehniku pranja zuba, razotkrivši nekoliko uobičajenih zabluda koje mnogi imaju.

Iako većina veruje da zna kako pravilno prati zube, prema rečima kanadskog stomatologa Araša Ravanbakhša, to nije uvek slučaj.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

img

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

img

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

Evo koje greške najčešće pravimo:

Prejak pritisak prilikom četkanja

Ako pokušavate da izbelite svoj osmeh, možda vam se čini da je jače četkanje najbolje rešenje, ali to je daleko od istine.

Prejak pritisak prilikom četkanja

„Samo zato što jače četkate zube ne znači da ih time i temeljitije čistite“, objasnio je stomatolog za New York Post. „Zapravo, to može oštetiti vaše zube i desni. Za sigurno i pravilno čišćenje koristite četkicu s mekim vlaknima ili električnu četkicu za zube.“

pranje zuba

Shutterstock

 

„Još jedna jednostavna tehnika za smanjenje pritiska prilikom četkanja zuba jeste držanje četkice sa samo tri prsta. Na taj način pritisak će biti manji nego kada koristite celu ruku“, dodao je.

Doručak pa pranje zuba

Ako jedete obilan, ali mastan doručak, možda mislite da je najbolje oprati zube tek nakon što pojedete i popijete kafu ili sok od narandže. Ravanbakhš objašnjava da je to česta zabluda i dodaje:

„Stomatolozi preporučuju pranje zuba ujutru pre doručka, jer to uklanja naslage i bakterije iz usta nakupljene tokom spavanja. Pasta za zube takođe pruža bolju zaštitu od kiselih namirnica, dok sama tehnika pranja zuba podstiče proizvodnju pljuvačke, koja pomaže u razgradnji hrane.“

,,Danas sam dva puta oprao/opralа zube"

Ako ste bili kod stomatologa, verovatno su vam preporučili dodatne korake za zaštitu zuba, poput čišćenja koncem. Stomatolog je istakao da naučna istraživanja sugerišu kako korišćenje zubnog konca pre pranja zuba pomaže u uklanjanju još više naslaga.

žena

Shutterstock

 

Dodao je i da bismo, osim pranja zuba, trebali koristiti zubni konac bar jednom dnevno.

Ispiranje usta nakon četkanja

Vaša uobičajena praksa je da operete zube, uzmete vodu u usta, isperete ih i zatim sve ispljunete. To je velika greška.

„Nakon što ste oprali zube, trebalo bi samo da ispljunete ostatke paste za zube“, objasnio je Ravanbakhš. „Ispiranjem usta vodom odmah nakon pranja zuba uklanjate i fluorid, koji pomaže u prevenciji karijesa.“

Četkanje sleva nadesno

To je nešto što svi radimo – uzmemo četkicu za zube i jednostavno četkamo sleva nadesno ili kako nam već odgovara. Međutim, ono što bismo zapravo trebali raditi jeste posvetiti vreme svakom pojedinačnom zubu.

Ako izračunate, to je otprilike četiri sekunde po zubu – a odrasli imaju 32 zuba... osim ako neki nisu ispali!

pranje zuba

Shutterstock

 

„Možda mislite da je vaša metoda četkanja efikasna i da ne šteti, ali na taj način biste mogli da propustite neka mesta. Ne preporučuje se jednostavno četkanje zuba širokim potezima sleva nadesno“, rekao je stomatolog.

„Umesto toga, fokusirajte se na svaki zub posebno, nežno ga masirajući napred-nazad ili kružnim pokretima. Držanje četkice za zube pod uglom od 45 stepeni takođe je korisno, jer vam pomaže da dosegnete sve sitne uglove i teško dostupna mesta u ustima.“

Ravanbakhš je dodao da bismo takođe trebali četkati i jezik.

 

Bonus video:

 

Koliko često treba prati tanku, a koliko gustu kosu #najzena #žena #viral #viralvideo #najžena #fyp #foryou #foryoupage ♬ original sound - Najzena.rs

 

Komentari (0)