Hirurzi u Kanadi su prvi put uspešno izveli prvu fazu zahvata koji podrazumeva implantaciju zuba u oko kod ljudi sa teškim oblikom slepila, u nadi da će im povratiti vid.
Operacija poznata kao osteo-odonto-keratoproteza, ili zahvat „zub u oku“, nedavno je izvedena u bolnici Mount Saint Joseph u Vankuveru na tri pacijenta s teškom slepilom rožnjače.
Rožnjača je providni spoljašnji sloj na prednjem delu oka koji omogućava prolazak svetlosti i njeno fokusiranje. Kod osoba sa slepilom rožnjače, ovaj sloj postaje oštećen i prekriven ožiljcima, što narušava njegovu providnost i time utiče na njihovu sposobnost vida.
Dve operacije
Hirurškim zahvatom „zub u oku“ želi se poboljšati vid pacijenta kroz dve operacije.
Prvi zahvat uključuje uklanjanje oštećene rožnjače i ožiljnog tkiva, koje se zatim zamenjuje tkivom uzetim iz pacijentovog obraza. Ovaj korak takođe podrazumeva izradu implantata – hirurzi vade jedan od pacijentovih zuba, koji se oblikuje u pravougaonik s izbušenom rupom u sredini, gde će kasnije biti postavljena plastična optička sočiva.
Shutterstock
Oblikovani zub se zatim ugrađuje u pacijentov obraz, gde ostaje oko tri meseca kako bi se razvilo novo tkivo i uspostavila adekvatna opskrba krvlju.
Smanjenje rizika
U drugoj fazi operacije, hirurzi uklanjaju implantat iz obraza i postavljaju ga u oko, gde plastična sočiva omogućavaju prolazak svetlosti i time vraćaju pacijentu vid.
„To je kao da menjate vetrobransko staklo na automobilu kada je potpuno zaleđeno“, rekao je dr Greg Moloney, hirurg koji je predvodio operacije u Kanadi, za Vancouver Sun.
Iako se ideja o ugrađivanju zuba u oko može činiti bizarnom, zapravo ima logike – zubi su izuzetno čvrsti, a korišćenje pacijentovog sopstvenog zuba značajno smanjuje rizik odbacivanja implantata.
Postupak, naravno, nosi određene rizike, ali kako je Moloni rekao za CBC Radio: „Nema rizika od odbacivanja, jer koristimo deo pacijentovog tela.“
Bonus video:
Možda vas zanima…
