Ne gubite vreme, odmah pozovite lekara: Ako vam se ovo dogodi dok nosite sočiva za vid, vreme je da potražite stručnu pomoć

Vesti 14.12.2024 17:02 0

AOA preporučuje temeljni pregled očiju svake dve godine za sve osobe u dobi od 18 do 64 godine s niskim rizikom od očnih bolesti i bez kontaktnih sočiva

sočiva

Shutterstock

Opšte je poznato da je loše spavati s kontaktnim sočivima, čak i ako su označena kao sočiva za produženo nošenje. Prljavština, nečistoće i mikroorganizmi mogu se zalepiti na sočiva i izazvati infekciju oka dok spavate. Redovno menjanje i dezinfikovanje sočiva, kao i pridržavanje drugih higijenskih mera vezanih za kontaktna sočiva, može vam pomoći da izbegnete infekcije i ozbiljne komplikacije poput trajnog oštećenja oka i gubitka vida.

Oftalmolozi uvek upozoravaju da spavanje sa sočivima nije dobro za oči, ali da li ste se ikada zapitali šta se zapravo dešava ako spavate sa kontaktnim sočivima? Odgovor na to pitanje ima Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i veoma je jednostavan – može izazvati infekciju ili nešto još gore.

oči

Shutterstock

 

Spavanje sa kontaktnim sočivima povećava rizik od infekcije šest do osam puta, ali to ne sprečava skoro trećinu ljudi koji koriste sočiva da sa njima i spavaju. Ove informacije dolaze iz izveštaja objavljenog 2018. godine od strane CDC-a koji opisuje strašne posledice kod osoba koje su spavale sa sočivima, ali su praktikovali i druge loše navike vezane uz sočiva. Neke komplikacije koje se mogu pojaviti kod spavanja sa kontaktnim sočivima uključuju:

  • Bakterijsku infekciju
     
  • Perforiranu rožnicu
     
  • Mikrobni keratitis (posebno ako plivate sa sočivima)
     
  • Oštećenje vida
     
  • Trajno oštećenje oka
     
  • Gubitak vida

„Ako spavate sa kontaktnim sočivima, odmah treba da prestanete!“, rekla je Angela Bels, oftalmolog i direktorka Elite Dry Eye Spa u Tusonu, u Arizoni, za časopis Health. Evo šta treba da znate o tome šta se dešava ako spavate sa sočivima i kako pravilno brinuti o njima.

Zašto je loše spavati sa kontaktnim sočivima?

Komplikacije koje nastaju od spavanja sa kontaktnim sočivima mogu se desiti svakome ko slučajno zaspi bez da izvadi sočiva. Stručnjaci sugerišu da će svaka 500. osoba koja koristi kontaktna pomagala tokom godine doživeti infekciju oka. Sočiva prikupljaju razne vrste bakterija i nečistoće tokom dana, a ako spavate sa njima, veći je rizik od infekcije.

oko

Shutterstock

 

„Nečistoće sa sočiva i ivica kapka se nakupljaju, a sočivo postaje toksično, što izaziva infekciju“, objasnila je dr. Bevels. Brzi pokreti očiju tokom spavanja mogu pogoršati situaciju, rekao je Samuel D. Pirs, oftalmolog iz Alabame i bivši predsednik Američkog optometrijskog udruženja (AOA).

Nošenje sočiva dok spavate znači da vaše oči ne dobijaju dovoljno kiseonika, čak i ako koristite sočiva za produženo nošenje. Ta sočiva su poroznija od standardnih, ali i dalje blokiraju kiseonik i zadržavaju nečistoće. „Kada odete na spavanje sa kontaktnim sočivima, bez obzira da li su odobrena za kontinuirano ili produženo nošenje, izlažete se većem riziku od komplikacija“, napomenuo je dr. Pirs i dodaje: „Samo zato što je materijal dovoljno porozan da omogući dovoljno kiseonika, ne znači da je spavanje sa njima najbolja stvar koju možete da uradite. Ne znate sa čim je to kontaktno sočivo došlo u kontakt, a koja bi vam cela noć bila u oku.“

Kako pravilno rukovati s kontaktnim sočivima?

Naravno, neće svako ko spava s kontaktnim sočivima imati komplikacije. Ipak, svi koji koriste sočiva treba da prate određene protokole kako bi osigurali da se to nikada ne dogodi. Prvo, pobrinite se da posetite svog oftalmologa jednom godišnje ili svake dve godine, u zavisnosti od vaše situacije. Recepti za kontaktna sočiva obično važe samo godinu dana i zahtevaju poseban pregled očiju.

oči

Shutterstock

 

AOA preporučuje temeljni pregled očiju svake dve godine za sve osobe u dobi od 18 do 64 godine s niskim rizikom od očnih bolesti i bez kontaktnih sočiva. S druge strane, AOA preporučuje godišnje preglede za sve osobe s visokim rizikom od očnih bolesti, koje nose naočare ili kontaktna pomagala. Osobe starije od 65 godina takođe treba da idu na godišnji pregled očiju.

Još neka pravila koja treba da prate oni koji koriste kontaktna sočiva uključuju sledeće:

  • Ne plivajte sa sočivima.
     
  • Ne dezinfikujte ili ispirajte sočiva pod slavinom.
     
  • Ne dopunjavajte staru tečnost novom u kutiji za sočiva jer je verovatno prljava, a otopina takođe gubi svoju efikasnost tokom vremena.
     
  • Ispraznite svu preostalu tečnost iz kutije za sočiva pre nego što dodate svežu tečnost.
     
  • Zatvorite kutiju za sočiva nakon što stavite sočiva u tečnost.
     
  • Operite ruke pre nego što stavite sočivo u oko.
     
  • Tokom dana ostavite kutiju za sočiva, kao i čepove, da se osuše na vazduhu.
     
  • Redovno čistite kutiju i čepove vodom i sapunom kako biste uklonili preostale bakterije.
     
  • Zamenite kutiju za sočiva svaka tri meseca.
     
  • Zamenite sočiva onoliko često koliko se preporučuje.
     
Kada se obratiti lekaru?

Ako ste spavali sa sočivima jednu noć, verovatno se neće pojaviti problemi, ali treba da izbegavate da se takve nezgode ponovo dogode. Važno je odmah se obratiti lekaru ako razvijete sledeće simptome:

  • Bol u oku
     
  • Iscedak ili crvenilo oka
     
  • Dupliranje slike
     
  • Narušen vid
     
  • Krugovi koji se pojavljuju oko svetla
     
  • Bljeskovi svetla
     
  • Mušice, tačke koje izgledaju kao da plutaju pred očima 

     



Bonus video:

 

@najzena.rs Sve više žena u Srbiji bude se u 3.39 ujutru! Lekari objašnjavaju zašto #najzena #zena #fypシ゚ #fyp #goviral #foryou ♬ original sound - Najzena.rs

 

Komentari (0)
Loading