Aktivnost za dugovečnost: Svako može da je praktikuje, a doktor tvrdi da produžava život 3 godine!

Vesna Vukadinović Vesti 05.03.2025 14:07 0

Naučnici tvrde da jednostavna fizička aktivnost može da utiče na dužinu života.

senior

Shutterstock

Zdravstvene prednosti svakodnevne šetnje dobro su poznate. Šetnja smanjuje rizik od srčanih bolesti, snižava krvni pritisak i loš) holesterol, smanjuje stres, jača imunitet i poboljšava varenje. Osim toga, nova studija pruža još jedan razlog da ostvarimo svoj dnevni broj koraka.

Odlično za kičmu

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

img

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

img

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

Prema istraživanju, učesnici koji su pet puta nedeljno šetali po 30 minuta, prijavili su manje bolova u leđima i manje poseta lekaru u poređenju s onima koji nisu bili aktivni. Bol u donjem delu leđa pogađa čak 619 miliona ljudi širom sveta, a procenjuje se da će taj broj do 2050. narasti na 843 miliona. Studija je takođe pokazala da su oni koji redovno hodaju, ostali bez bolova gotovo dvostruko duže u odnosu na neaktivne osobe.

Prema specijalisti za lečenje bola, dr Džejsonu Lipecu, uzroci bolova u leđima često uključuju podizanje dece i teških predmeta. "Savijanje u struku povećava pritisak na diskove kičmenog stuba i može uzrokovati bol. Osim toga, aktivnosti poput vožnje bicikla sa sedištem koje je prenisko ili ulaska i izlaska iz automobila mogu opteretiti kičmu", objasnio je za „Njujork post“. Stručnjaci veruju da mlađe generacije sve više pate od bolova u leđima zbog sedalačkog načina života, posebno poslova koji zahtevaju dugotrajno gledanje prema dole u pametne telefone, laptop i tablet.

Koliko koraka je potrebno?

Šetnja predstavlja besplatnu, laganu alternativu trčanju i drugim intenzivnim treninzima, što pomaže u suzbijanju negativnih posledica neaktivnosti. Nedavna istraživanja pokazuju da bi šetnja od 5.000 koraka tri puta nedeljno kroz dve godine mogla produžiti očekivano trajanje života za 3 godine. Studije takođe pokazuju da brza šetnja bolje pomaže u smanjenju rizika od dijabetesa tipa 2 nego sporiji tempo. Za povećanje intenziteta šetnje stručnjaci preporučuju hodanje uz brzu muziku ili na povišenom terenu s brdovitim delovima.

Video:

 

 

Komentari (0)