Društvo teško priznaje postporođajnu depresiju. Iako je i depresija tabu tema u Srbiji, sam pojam je prihvatljiviji jer se ne vezuje za period koji bi po svim pravilima, ali i očekivanjima okoline trebalo da bude najlepši na svetu.
Iako ćete često čuti da su žene koje se suočavaju sa ovim problemom razmažene, istina je da posporođajna depresija i nije tako retka.Prema jednoj od studija koja je sprovedna na uzorku od 10 000 porodilja, 1 od 7 porodilja iskusi postporođajnu depresiju. Dakle, veoma se često javlja, a kada se javi, najbitnije je da je propoznate, lečite na vreme i dobijete podršku najbližih.
Šta je postporođajna depresija i kako se leči?
Postpartalna depresija javlja se kod ena nakon porođaja. Simptomi se mogu javiti već nakon nekoliko dana, ali i više meseci nakon poroda. I muškarci mogu imati depresiju u ovom periodu. Kako navodi sajt WebMd 1 od 10 muškaraca takođe doživljava depresiju u peripartalnom periodu. Antidepresivi mogu pomoći slično kao u lečenju velike depresije koja nije povezana sa porođajem.
Koji su znaci postporođajne depresije, kako da je prepoznate?
Postoji mnogo znakova koji mogu da ukažu na to da imate postporođajnu depresuju. Neki od najčešćih su:
- Loše raspoloženje
- Osećanje da niste dobra mama
- Osećaj beznađa
- Osećaj iscrpljenosti, praznine i tuge
- Osećaj bezvrednosti, krivice i posramljenosti
- Nesanica ili predugo spavanje, noćne more
- Intenzivna zabrinutost za bebu, konstantna anksioznost
- Strah da sami izađete iz kuće
- Gubitak energije
- Suicidne misli
- Prejedanje ili nedovoljan unos hrane
- Želja za bekstvom
Faktori rizika za pojavu postporođajne depresije
Neki od faktora rizika koji su utvrđeni istraživanjima i na osnovu kliničke prakse su:
- Prenatalna depresija je depresija koja se javlja tokom same trudnoće i jedan je od najpouzdanijih prediktora postporođajne depresije
- Prenatalna anksioznost je anksioznost koja se javlja tokom trudnoće
- Istorija depresije ili depresivnih epizoda koje nisu vezane za trudnoću takođe povećava rizik od pojave depresije nakon porođaja
- Postporođajna tuga (“Baby blues”) je takođe faktor rizika, iako, kao ni u slučaju ostalih faktora, ne znači da njeno javljanje nužno uslovljava i javljanje depresije
- Skorašnji stresni životni događaji
- Neadekvatan ili nepostojeći sistem socijalne podrške pod kojom se podrazumevaju prvenstveno porodica i prijatelji
- Loš i nepodržavajuć partnerski odnos
- Nisko samopouzdanje
- Traumatičan ili stresan porođaj
- Stres oko brige o detetu/deci
- Novorođenče sa zdravstvenim problemima ili problematičnim temperamentom
Kako pristupiti?
Prvi i najvažniji korak je prepoznavanje problema. Kada prihvatite stanje, lečenje će ići mnogo lakše. Uz adekvatnu podršku i blage simptome, moguće je prebroditi ovaj period i bez medikamenata. U težim slučajevima, veoma je važno slušati savete lekara.
Kako pomoći osobi koja pati?
Ponekad je dovoljno da samo pokažete razumevanje i date znak da ćete biti tu. Kao i mnoge druge bolesti, i ova bolest se leči, a uz adekvatnu pomoć stanje će se vrlo brzo promeniti. Suprotno, ako napadate žene i tvrdite da su samo razmažene, možete produbiti problem i osećaj beznađa, koji je svakako prisutan.