Simptomi povišenog šećera u krvi lako se mogu ignorisati, pogrešno shvatiti ili propustiti. To je posebno slučaj kod dijabetesa tipa 2 koji može ostati neprepoznat dugi niz godina. „Mnogi ljudi sa blagim do umerenim visokim šećerom u krvi, posebno u predijabetesu ili ranim fazama dijabetesa tipa 2, nemaju očigledne simptome“, ističe za „Eating Well“ dijetetičarka Džeki Topol. Dodaje da se povišeni šećer u krvi razvija postepeno. U ranim fazama često nije dovoljno ozbiljan da bi ga prepoznali klasični simptomi. Ovo su najčešći simptomi dijabetesa na koje svi treba da obrate pažnju:
Stalno ste žedni i često mokrite
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja
S visokim šećerom u krvi ovi simptomi često idu ruku pod ruku. Razlog je taj što „višak šećera u krvi rezultira time da bubrezi rade jače kako bi ga izbacili“, pojašnjava dijetetičarka Marija Elena Fraga. Dodaje da „bubrezi povlače vodu iz tkiva kako bi razredili glukozu, koja se može izlučiti urinom, što rezultira češćim odlaskom u WC“. Taj gubitak vode i elektrolita povećava žeđ, pa nastavite da pijete više vode. Ako pijete dodatna zaslađena pića poput soka, sportskih napitaka i gaziranih pića, šećer u krvi može još da poraste.
Osećate neprestanu glad
Jedan od mogućih simptoma je neprestana glad. Telo pretvara hranu koju jedete u glukozu, koja se kasnije koristi za energiju. Ponekad glukoza ne može da uđe u ćelije. To se može desiti jer telo ne može da proizvede dovoljno hormona insulina potrebnog za transport glukoze u ćelije ili insulin koji proizvodi nije efikasno iskorišćen. Kao rezultat toga, nastaje „nemogućnost korišćenja glukoze uzrokuje nedostatak energije, što vas može učiniti glađima nego obično“, dodaje Fraga za Eating Well. Prekomerna glad praćena gubitkom težine može biti znak dijabetesa, posebno dijabetesa tipa 1. Ako jedete dovoljno, ali ste i dalje stalno gladni i gubite na težini, važno je da vas pregleda lekar.

Shutterstock
Imate zamućen vid
Visok šećer u krvi može uticati na male krvne sudove u očima, što rezultira zamućenim vidom koji dolazi i odlazi, ponekad i dugo pre nego što se dijagnostikuje dijabetes. S vremenom to može oštetiti mrežnicu oka, što dovodi do stanja poznatog kao dijabetička retinopatija.
Stalno ste umorni
Kako prenosi „Eating Well“, nedostatak insulina, insulinska rezistencija ili kombinacija oba faktora mogu sprečiti ćelije da uzmu glukozu iz krvi za energiju. Bez odgovarajuće energije, možete se osećati umorno i iscrpljeno.
Česte urinarne infekcije
Istraživanja pokazuju da gotovo 40 odsto osoba sa dijabetesom ima infekcije mokraćnog sistema (IMU). To se dešava jer telo pokušava da eliminiše višak šećera u krvi povećanjem izlučivanja urina. Iako to može pomoći u smanjenju šećera u krvi, takođe može dovesti do povećanja rasta bakterija koje uzrokuju IMU.
Problem sa tamnim flekama
Tamne mrlje u pregibima kože, poput vrata, pazuha, prstiju i prepona, mogu biti znak dijabetesa. To uzrokuju visok nivo insulina, a kako objašnjava dijetolog „to može biti rani znak predijabetesa, dijabetesa ili insulinske rezistencije.“ Međutim, to nisu jedini problemi sa kožom povezani sa visokim šećerom u krvi. Kožne izrasline, dermatitis, bakterijske i gljivične infekcije, kao i suva koža koja svrbi, takođe mogu biti skriveni znakovi visokog šećera u krvi.
Ostali simptomi
Neće svi imati iste simptome, a neki su češći od drugih. „Gubitak kose i suva koža, mučnina, rane koje ne zarastaju, trnci u prstima na rukama i nogama, kao i suva usta drugi su simptomi visokog šećera u krvi“, kaže dijetetičarka Meri Elen Fips. Tu su i se**ualni problemi, poput gubitka libida ili erektilne disfunkcije kod muškaraca i vaginalne suvoće kod žena.
Video: