Ginekolozi surovo iskreni: Mnoge žene ovo rade na pregledu, a mi to ne podnosimo
Ginekološki pregledi su za mnoge žene stresni i neprijatni, ali esencijalni za očuvanje zdravlja. Iako ginekolozi imaju puno strpljenja i razumevanja, postoje određene stvari koje žene rade na pregledu, a koje, prema rečima stručnjaka, definitivno nisu dobrodošle. U sledećem tekstu, ginekolozi otkrivaju najčešće greške koje žene prave prilikom dolaska na ginekološki pregled, a koje im stvaraju dodatne komplikacije ili nelagodnost.
1. Nedovoljna higijena
Jedna od najčešćih grešaka koju žene prave je nepravilna ili nedovoljna intimna higijena pre pregleda. Ginekolozi naglašavaju da, iako ne očekuju da pacijentkinje budu savršeno "čiste", važno je da bar učine osnovne stvari poput pranja pre dolaska. Mnoge žene izbegavaju tuširanje ili misle da to nije potrebno jer smatraju da će sve biti u redu, ali to može otežati pregled, stvoriti neprijatne mirise, pa čak i povećati rizik od infekcija. Stručnjaci preporučuju umivanje pre odlaska na pregled, ali izbegavanje jakih mirisnih sredstava, jer mogu iritirati sluznicu.
2. Zadržavanje pitanja i nedostatak komunikacije
Ginekolozi često ističu da žene, zbog stresa ili straha od pregleda, zaborave da postave važna pitanja o svom zdravlju. Neke žene se osećaju nelagodno i ne žele da govore o pitanjima koja ih muče, pa čak i ako imaju neke simptome ili primete nešto neobično, odluče da ćute. Ovo može dovesti do ozbiljnih problema, jer komunikacija sa lekarom može otkriti rane znakove bolesti ili omogućiti pravovremeno rešavanje problema. Ginekolozi savetuju da se ne plašite da postavite bilo kakva pitanja, ma koliko se ona činila "nepristojna" ili "sramotna". Na kraju krajeva, lekar je tu da vam pomogne, a otvorena komunikacija je ključ za dobar dijagnozu i lečenje.
3. Odlaganje pregleda
Ginekolozi se često suočavaju sa pacijentkinjama koje godinama odlažu redovan pregled, smatrajući ga nepotrebnim ili previše neprijatnim. Ova praksa može biti veoma opasna, jer mnoge žene ne shvataju važnost preventivnih pregleda, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, poput raka grlića materice, koji se može rano dijagnostikovati ako se redovno odlazi na pregled. Stručnjaci upozoravaju na važnost preventivnih pregleda i na to da bi žene trebalo da planiraju godišnje posete, čak i ako nemaju nikakve simptome ili tegobe.
4. Neprikladno oblačenje
Oblačenje koje nije praktično za pregled može dodatno otežati postupak. Iako nije velika stvar, ginekolozi naglašavaju da je bolje doći u odeći koja se lako skida. Previše slojeva, teško pristupni komadi ili uska odeća mogu učiniti pregled neprijatnijim za obe strane. Da biste sebi olakšale postupak, preporučuje se da nosite jednostavnu i udobnu odeću koja se lako skida, a da ne nosite puno šminke ili parfema, jer to može uzrokovati iritacije tokom pregleda.
5. Strah od ginekoloških instrumenata
Mnoge žene imaju fobiju od ginekoloških instrumenata, poput spekuluma, i to im stvara veliki stres i nelagodnost tokom pregleda. Ginekolozi ističu da je važno opustiti se i disati duboko kako bi pregled bio što brži i manje bolan. Instrumenti se koriste da bi se dobio bolji uvid u stanje grlića materice i vagine, ali mnoge žene nepravilno disanje ili napetost u telu može učiniti pregled neprijatnijim nego što jeste. Lekari savetuju ženama da se fokusiraju na opuštanje i da izbegavaju da previše razmišljaju o instrumentima.
6. Stid i neprijatnost
Stručnjaci napominju da je stid potpuno prirodan osećaj, ali on može otežati obavljanje pregleda. Mnoge žene su stidljive zbog razgolićenja pred lekarom, a to može stvoriti napetost i usporiti proces. Ginekolozi često podsećaju pacijentkinje da su oni stručnjaci koji su navikli na sve i da je njihova dužnost da obezbede da se osećate sigurno i udobno. Takođe, ginekolozi vas neće ocenjivati, već žele samo da pomognu da se zaštiti vaše zdravlje.
7. Previše samolečenja
Neke žene odluče da same leče simptome ili infekcije pre nego što dođu kod ginekologa, što može otežati tačnu dijagnozu. Uzimanje lekova bez konsultacije sa lekarom može maskirati simptome i izazvati pogrešne dijagnoze. Ginekolozi naglašavaju da je važno da se ne lečimo na svoju ruku i da se uvek posavetujemo sa stručnjakom pre nego što počnemo sa bilo kakvim tretmanima ili lekovima.