U 2017. godini, Američka asocijacija za srce i druge zdravstvene organizacije promenile su definiciju visokog krvnog pritiska, smanjujući prag na 130/80 mm Hg za sve odrasle osobe.
Harvard Health izveštava da je hipertenzija prethodno bila definisana kao 140/90 mm Hg za osobe mlađe od 65 godina i 150/80 mm Hg za osobe starije od 65 godina. Ova promena ima za cilj da podstakne raniju intervenciju kako bi se sprečili problemi povezani sa visokim krvnim pritiskom, kao što su srčani udari i moždani udari. Ažuriranje smernica zasnovano je na rezultatima Systolic Blood Pressure Intervention Trial (SPRINT) studije, koja je pokazala da ciljanje sistoličkog pritiska od 120 mm Hg ili niže značajno smanjuje kardiovaskularne rizike tokom tri godine kod odraslih osoba starosti 50 i više godina sa visokim krvnim pritiskom i bar jednim kardiovaskularnim faktorom rizika.
Ažurirane smernice eliminisale su kategoriju „prehipertenzije“, koja je prethodno obuhvatala osobe sa sistoličkim pritiskom od 120–139 mm Hg ili dijastoličkim pritiskom od 80–89 mm Hg. Sada, osobe sa sistoličkim pritiskom od 120–129 mm Hg spadaju u grupu sa povišenim krvnim pritiskom, dok se one sa vrednostima 130–139/80–89 mm Hg svrstavaju u Prvi stepen hipertenzije. Drugi stepen hipertenzije počinje od 140/90 mm Hg, a sve vrednosti iznad 180/120 mm Hg smatraju se hipertenzivnom krizom.
Za osobe koje su prethodno bile dijagnostikovane sa visokim krvnim pritiskom, ove promene neće značajno uticati na lečenje, iako lekari sada mogu preporučiti niži cilj krvnog pritiska. Osobe starije od 65 godina sada mogu biti svrstane u kategoriju sa visokim krvnim pritiskom. Lekovi nisu uvek prvi korak. Preporučuju se promene životnih navika – kao što su primena DASH ili mediteranske dijete, povećanje fizičke aktivnosti i upravljanje telesnom težinom. Lekovi se preporučuju samo ako osoba ima istoriju srčanog udara ili moždanog udara, ili ako ima visok desetogodišnji kardiovaskularni rizik.