Američki istraživači su dodelili rezultat 100/100 biljki potočarki u studiji koju je sproveo Univerzitet Vilijam Paterson u SAD 2023. godine. Među najzdravijom hranom, ona je ispred kineskog kupusa, blitve i cvekle, koji su se našli na 2, 3. i 4. mestu. Razlog tome je što je izuzetno gust u hranljivim materijama.
Takođe, potočarka je proglašena najzdravijom biljkom na svetu zbog obilja hranljivih materija koje mogu da spreče bolesti i zaštite sportiste od povreda, objavili su uzgajivači kvalitetne hrane iz firme B&W.
Što se tiče gajenja, salata potočarka najbolje uspeva na vodenim površinama. U prirodi raste na izvorima čiste vode, potocima, rekama i uz obale jezera. Pomalo gorkog ukusa, potočarka je vrlo slična matilovcu.
Potočarku možete dodati u salatu, smuti, sendvič, tortilju, omlet ili na picu, ali i u supu, sendvič, razne umake i sireve, prenosi Blic.
Naturopata i trener za dobrobit Meri Delberge je za francuski Vog ispričala više detalja o biljci
Šta je potočarka, najzdraviji sastojak na svetu 2023. godine?
— Potočarka je vodena biljka, ne treba je mešati sa baštenskom krešicom, koja se više koristi kao aromatična — otkriva naturopat Meri Delberge.
— Prirodno je bogat vitaminima, posebno A i C, antioksidansima, magnezijumom, kalcijumom i veoma visokim sadržajem gvožđa.
Koje su njene prednosti?
- Pospešuje varenje zahvaljujući sadržaju vlakana
- Ulepšava kožu tako što podstiče proizvodnju kolagena i zahvaljujući svojim antioksidativnim svojstvima
- Pomaže detoksikaciju svojim diuretičkim svojstvima (posebno u soku)
- Jača imuni sistem zahvaljujući visokom sadržaju minerala.”
Kako da je jedemo?
— Može se jesti sirova ili kuvana. Lično, volim da ga ugrađujem u svoje recepte za salatu ili sosove, kako bih poboljšao svoje zdravlje. Moji saveti da ga dobro usvojite su sledeći: koristite je kao pojačivač ukusa, seckanu i svežu hranu u jelima, dodajte je u sokove od povrća za povećanje vitamina i zdravih elemenata ili je umešajte svežu u salate — rekla je Delberge.
Bonus video: