Šokirala javnost, ne mogu da veruju o čemu priča sa decom: ,,Budite nežni prema meni"

Vesti 27.09.2024 12:47 0

Gas je sada u srednjoj školi, a Bartonova kaže da je počela da mu priča o pubertetu kada je počeo da ,,ludi za nečim"

Hilari

Lev Radin / Zuma Press / Profimedia

Kako starimo, naša tela se menjaju. Neke od ovih promena ne možemo ni da zamislimo kada smo deca. Međutim, to ne znači da ne treba na vreme da pričamo o tome i upoznajemo decu sa onim što nam se dešava.

Kako rastemo, zanimaju nas neke druge i nove stvari. Ali dok odrastamo, moramo da učimo i saznamo neke nove stvari. Kada se deca nađu u nižim razredima osnovne škole, već moramo da razmišljamo kako da razgovaramo sa devojčicama, a kako sa dečacima, šta da kažemo jednima, a šta drugima. U višim razredima se pojavljuju neke druge teme, ali opet razmišljamo šta da kažemo jednima, a šta drugima.

A jedna velika istina je da zapravo moramo svima da kažemo na vreme – sve i da tajni nema, odnosno ne treba da bude. Bar kada je u pitanju većina pojava vezanih za razvoj, uz naše telo, koje nas jednostavno „zaskaču” u bilo kom periodu. Menstruacija, promene raspoloženja... Znamo sve o tome, ali ćutimo.  

Odgovarajući na pitanja tokom intervjua za magazin People, glumica Hilari Barton otkrila je da je sa svojom decom razgovarala o svemu, uključujući menopauzu i hormonalne promene koje prate nju. Glumica, možda najpoznatija po ulogama u serijama ,,Tri Hil", ,,Dosonov svet" i ,,Okružen mrtvima", ima sina Augustusa (14) i ćerku Džordža (6) sa suprugom Džefrijem Dinom Morganom, takođe poznatim po ulozi u seriji ,,Okružen mrtvima".  

„Ono što sam otkrila je da je došlo do malog sloma generacija“, objasnila je majka dvoje dece o „tabu“ razgovorima oko menopauze. 

„Razgovarao sam sa svojim sinom tinejdžerom o tome kako ja prolazim kroz hormonalne promene, a on prolazi kroz hormonalne promene“, rekao je Barton decenijama u životu. 

Gas je sada u srednjoj školi, a Bartonova kaže da je počela da mu priča o pubertetu kada je počeo da ,,ludi za nečim". 

 

 

„Rekla sam mu: 'Dečko, to nije stvarno. Ovo vaše telo ima hemijsku reakciju zbog koje se oseća veće nego što jeste, baš kao što mama ponekad poludi zato što moje telo ima hemijsku reakciju,“ priseća se Barton. „Zaista je korisno voditi ove razgovore sa svojom decom partneri i sa prijateljima, takođe, mislim da smo malo nežniji jedni prema drugima kada znamo: 'Hej, moj ciklus je zaista čudan. Budite nežni prema meni.

A kad smo već kod ciklusa, u toj oblasti važi isto pravilo iskrenosti, kaže Bartonova, i nema tajni kada je o tome reč ni sa kim, bez obzira na pol. Ona razgovara sa svojom decom o menstruaciji. Ona ne želi da njena deca dožive ono što je ona doživela kao devojčica, a u njenom gradu su počeli da stavljaju uloške i u muške toalete, što je izazvalo negativne reakcije. 

„Videla sam da neko na internetu kaže: 'Moj sin ima tampone u svakom kupatilu u našoj kući jer živi sa mnom i svojom sestrom, a jednog dana će živeti sa drugim ženama i ne mora da zariva glavu u pesak kada je o tome reč.'“, ispričala je Bartonova. „I mislim da ako ćemo da pričamo o tome, moramo da počnemo kada su mali, i moramo da izložimo našu decu temama koje su nekada bile tabu – to su zapravo samo osnovne ljudske funkcije. 

Na to je u šali dodala: „To je prvi test koji momak mora da prođe”. Daj momku tampone. A ako ne zna šta da radi s tim, gotovi smo." 

 

 

Bartonova je podjednako iskrena po pitanju starenja, posebno kao žena, pa je tako sa svojom decom razgovarala o simptomima perimenopauze, koja je za nju počela u kasnim tridesetim. 

„Mislim da je zabluda da ne ulazite u menopauzu dok ne ostarite je prošlost. I izgleda da to označava kraj vaših živahnih godina. To je bio koncept kada sam bila mlada", priseća se Bartonova. Kada je počela da doživljava simptome perimenopauze, prvo je razgovarala sa svojim prijateljima. Ispostavilo se da svi doživljavaju istu stvar, ali niko nije pričao o tome. 

„Tako da mislim da moramo nekako da odbacimo tu ideju da su to samo stare dame i damo ljudima do znanja da zgodne, mlade, moćne, zabavne žene takođe dobijaju valunge i ostale simptome. 

Ako su žene otvorene po pitanju svojih „osnovnih ljudskih funkcija“, od menstruacije do perimenopauze, onda „mislim da ne samo da ćemo dobiti bolju negu, već će nam biti pružena i bolja podrška od naših zajednica“. 

 

 

Bonus video:

 

 

Komentari (0)
Loading