Mladeži se mogu se pojaviti bilo gde na telu – na licu, leđima, rukama, nogama, skalpu, pa čak i ispod noktiju. Dermatolog dr Pol Kertis objašnjava: „Melanociti su normalno raspoređeni po našoj koži i obezbeđuju njen prirodni pigment melanin“, navodi Health Digest. On dodaje da su mladeži u većini slučajeva benigne (bezopasne) promene na koži. Nije neuobičajeno da iz mladeža izrastaju dlake. Naprotiv – to često znači da se mladež nalazi iznad folikula dlake, pa samim tim može da podstakne rast kose.
Mladeži mogu izazvati rast dlake
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete
Prema studiji objavljenoj 2023. godine u prestižnom časopisu Nature, mladeži mogu da podstaknu regeneraciju folikula dlake. Autor studije, profesor Maksim Plikus, istraživač sa Univerziteta u Kaliforniji, otkrio je da molekul osteopontin, koji se nalazi u dlakavim mladežima, aktivira uspavane folikule i podstiče rast nove kose. „Kada mladeži počnu da rastu, prirodno će proizvesti dlaku koja ima kvalitete kose koju je osoba imala kada je bila mlađa. Biće iste debljine, dužine. Biće ravna ili kovrdžava“, objasnio je Plikus.

Shutterstock
Kada je razlog za posetu lekaru
Iako su dlakavi mladeži uglavnom bezopasni, treba obratiti pažnju na promene koje mogu ukazivati na potencijalni problem. Mladeži mogu biti urođeni, stečeni ili atipični. Normalan mladež je obično okruglog ili ovalnog oblika, manji od 5 mm i ujednačene boje (braon, crvenkaste, boje kože itd.). Stručnjaci upozoravaju da promene oblika, boje, veličine ili teksture mladeža mogu ukazivati na malignitet. Krvarenje, svrab, curenje tečnosti ili nagli rast mladeža takođe su signali da treba posetiti dermatologa – posebno ako postoji porodična istorija melanoma.
Da li dlaka sme da se iščupa?
U vezi sa uklanjanjem dlačica iz mladeža, potrebno je biti pažljiv. Dlaka sa ravnog mladeža može se ukloniti britvom ili voskom, ali podignuti mladeži ne bi trebalo da se briju, jer postoji rizik od povrede i infekcije. Zaključak stručnjaka je jasan: ako primetite bilo kakvu promenu na mladežu, obratite se dermatologu, jer je prevencija ključ zdravlja.
Možda vas zanima…
