Sa dolaskom kraćih dana i pomeranjem sata mnogi od nas osećaju promene u kvalitetu sna. Kada sat ide unazad, naše telo se suočava s izazovima prilagođavanja na kraće dane i duže noći. Promene u rutini često dovode do narušenog sna, ali uz nekoliko praktičnih saveta psihoterapeutkinje Heder Darval-Smit, lakše ćete se prilagoditi promeni sata i osigurati kvalitetan san.
Uzimajte vitamin D za bolji san
NHS preporučuje uzimanje vitamina D koji može pomoći da osigurate kvalitetniji san te predlaže uvođenje navike svakodnevnog uzimanja ovog vitamina. Naime, crveno meso i žumanci su jednako dobri prirodni izvori ovog vitamina.
Prilagodite vreme buđenja
Kako bi olakšali prelaz, Heder predlaže sitne adaptacije u vremenu kada idete na spavanje: "Razmislite o pomicanju odlaska na spavanje i alarma za 15 minuta ranije, tri dana pre pomeranja sata." Održavanje rutine po pitanju vremena buđenja, pomaže nam u optimalnom funkcionisanju jer tako telo regulišw hormone, energiju i probavu.
Međutim, Heder savetuje da ne treba forsirati raniji odlazak na spavanje ako nismo umorni. "Preterano stroga rutina može pogoršati probleme sa snom, pa idite na spavanje ranije samo ako se osećate pospano."
Boravak na svežem vazduhu pomaže
Jedan od najboljih načina za bolji san je što veći boravak na dnevnom svetlu i smanjivanje izlaganja svetlu u večernjim satima. "Prirodna svetlost je glavni spoljašnji faktor koji našem telu signalizuje kada je vrreme za spavanje", ističe Heder.
Unesite više proteina
Veći unos proteina može pomoći u izbegavanju energetskih padova tokom dana koji se često pogrešno pripisuju lošem snu. Heder objašnjava: "Pad energije često krivimo za loš san, ali pravi problem može biti u nivou šećera u krvi."
Redovni obroci su bitni, stoga je idealno ne jesti previše rano ili prekasno uveče. Doručak bogat proteinima, poput jaja, maslaca od kikirikija na tostu ili zobenih pahuljica, odličan je za početak dana, piše The Sun.