Ljubitelji čokolade će se obradovati: Omiljeni slatkiš smanjuje rizik od gojaznosti i jedne opasne bolesti, otkrivaju naučnici

Vesti 04.09.2024 10:02 0

Rezultati sugerišu da polifenoli, iako ostaju neapsorbovani, podstiču lučenje hormona aktivacijom receptora za gorak ukus na ćelijama koje izlučuju probavne sokove, čime regulišu nivo šećera u krvi i apetit

čokolada

Shutterstock

Kada je reč o ishrani, mnogi ljudi izbegavaju određene namirnice iz zdravstvenih razloga ili zbog mršavljenja. Čokolada je jedna od tih namirnica, poznata po visokom sadržaju šećera i masti.

Međutim, nova istraživanja sugerišu da konzumiranje crne čokolade može doneti neke neočekivane zdravstvene koristi.

Naime, nedavna studija objavljena u časopisu Food Bioscience otkriva da određena hemijska supstanca koja se prirodno javlja u mnogim biljnim namirnicama može smanjiti rizik od gojaznosti i dijabetesa tipa 2.

Ova hemijska supstanca, poznata kao polifenoli, ima gorak ukus i može se naći u kakau, pri čemu se najviši nivoi polifenola obično nalaze u tamnoj čokoladi.

crna čokolada

Shutterstock

 

Polifenoli aktiviraju receptore za gorak ukus na jeziku, receptore tipa 2 (TR2). Istraživači sa Instituta za tehnologiju Shibaura u Japanu otkrili su da aktivacija TR2 u probavnom traktu izazvana polifenolima dovodi do lučenja hormona koji mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja dijabetesa tipa 2 i gojaznosti.

Specifično, naučnici su otkrili da aktivacija TR2 izazvana polifenolima u probavnom traktu dovodi do lučenja gastrointestinalnih hormona, uključujući holecistokinine (CCK) i inkretine poput GLP-1.

Oba hormona poznata su po tome što pomažu u smanjenju apetita i regulaciji nivoa šećera u krvi.

šećer

Shutterstock

 

- Ovi hormoni poznati su po regulaciji ponašanja pri jedenju i održavanju tolerancije na glukozu putem endokrinog i nervnog sistema. Stoga je moguće da gorčina polifenola pomaže u smanjenju rizika od dijabetesa i njegovih komplikacija putem aktivacije T2R - rekla je profesorka Naomi Osakabe sa Instituta za tehnologiju Shibaura u saopštenju za medije.

Rezultati sugerišu da polifenoli, iako ostaju neapsorbovani, podstiču lučenje hormona aktivacijom receptora za gorak ukus na ćelijama koje izlučuju probavne sokove, čime regulišu nivo šećera u krvi i apetit, piše Express

 

 

Bonus video:

 

 

Komentari (0)
Loading