Ako se na vreme prepozna, izuzetno su visoke šanse za uspešno lečenje: Profesor upozorio na simptome raka usne duplje, obratite pažnju

Izvor: Nedeljko Tišanović Vesti 03.09.2024 16:59 0

Morate biti obazrivi!

usne

Shutterstock

Rak usne šupljine, poznat i kao oralni karcinom, može se manifestovati kroz česte pojave ranica u ustima, neprijatan zadah i poremećaj čula ukusa.

 U Srbiji, učestalost ovog tumora je oko pet odsto. Kada se maligni tumori u usnoj šupljini otkriju u ranoj fazi, šanse za uspešno lečenje su znatno veće.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

Oralni karcinom može da se razvije na usni, srednjoj i prednjoj trećini jezika, desnima, podu usta, zatkutnjačkom trouglu, sluzokoži obraza, gornje vilice i tvrdog nepca — kaže dr Vitomir Konstantinović, profesor Stomatološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

— Kada je reč o vrsti zahvaćenih ćelija najčešći je planocelularni odnosno karcinom sluzokože, čak 92 odsto slučajeva. Simptomi su upaljena sluzokoža, ograničena pokretljivost jezika i povremeno krvarenje bez jasnog uzroka.

Profesor Konstantinović objašnjava da postoji mnogo faktora koji povećavaju rizik od razvoja raka usne šupljine. Najveći rizici uključuju prekomerno konzumiranje alkohola i pušenje. Pored toga, loša oralna higijena, hronične upale desni, kao i neprikladne proteze ili plombe takođe doprinose povećanom riziku. Takođe, profesije koje uključuju izloženost organskim hemikalijama, kao i infekcije humanim papiloma virusom tipova 16 i 18, herpes simplex, HIV i Epštajn-Barovim virusom, mogu povećati rizik od obolevanja.

Takođe, kod nekih pacijenata tumor može nastati kao posledica gorušice ili oslabljene imunološke funkcije koja doprinosi pojavi ranica u ustima.Redovne posete stomatologu i lekaru opšte prakse mogu da utiču na rano postavljanje dijagnoze.

Kada je reč o prvom i drugom stadijumu bolesti prednost se daje hirurškom lečenju — objašnjava profesor Konstantinović, za Novosti

— Ako je bolest uznapredovala primenjuje se više modela lečenja, a to znači da posle operacije slede radio i hemioterapija. Na uspešnost lečenja utiče prisustvo tumora na resekcionim ivicama, da li ima metastaza u limfnim čvorovima na vratu, veličina, lokalizacija i broj tumora, odnos sa koštanim strukturama gornje i donje vilice, histološki subtip i gradus, dubina invazije tumora kao i prethodni tretman.

Profesor Konstantinović ističe da prema najnovijim globalnim podacima, rak usne šupljine u ranim fazama bolesti ima izuzetno visoke šanse za uspešno lečenje. Stopa preživljavanja tokom pet godina za pacijente u prvom i drugom stadijumu može biti između 65 i 95 procenata.

 

Bonus video:

 

 

Komentari (0)