Izlaganje suncu dok uzimate određene lekove može biti rizično. Postoji poznato da neki lekovi mogu povećati osetljivost kože na UV zrake, što može rezultirati opekotinama, osipom ili plikovima. Ova reakcija se naziva fotosenzitivnost izazvana lekovima. Kada se lekovi aktiviraju UV svetlom, mogu uzrokovati hemijske promene koje dovode do ovih neželjenih efekata na koži, kao što je dermatitis. Ovi problemi mogu biti izazvani lekovima koji se nanose na kožu ili uzimaju oralno.
"Fototoksične reakcije obično nastaju kada se lek aktivira sunčevom svetlošću, što dovodi do oštećenja kože poput opekotina ili osipa. Ponekad mogu nastati i plikovi. Ovaj tip reakcije obično se javlja na delovima kože koji su direktno izloženi suncu, kao što su lice, vrat, ruke, potiljak, potkolenice i stopala", objašnjava mag.farm.spec. Sonja Stoiljković, farmaceutkinja iz Farmaceutske komore Srbije.
Fotoalergijske reakcije su ređe, ali ozbiljnije. One se dešavaju kada UV zraci interaguju sa sastojcima lekova ili drugih proizvoda nanetih na kožu, što može rezultirati osipom, plikovima, crvenim kvržicama ili drugim vrstama reakcija koje se mogu proširiti na delove kože koji nisu direktno izloženi suncu.
"Najbolji način da se zaštitite od ovih reakcija je korišćenje zaštitne kreme sa visokim SPF faktorom, nošenje šešira i sunčanih naočara, kao i izbegavanje dužeg boravka na suncu. Ukoliko uzimate lekove koji mogu izazvati fotosenzitivne reakcije, važno je da se posavetujete sa farmaceutom o merama zaštite kože", savetuje Stoiljković.
Razgovor sa farmaceutom je ključan, posebno ako započinjete terapiju novim lekom i primećujete povećanu osetljivost kože. To ne znači da treba prekinuti terapiju, već da treba preduzeti preventivne mere kako bi se zaštitila koža od neželjenih efekata izazvanih sunčevim zracima.