Plastične flaše sadrže nanoplastiku koja se zadržava u telu i povezuje s teškim bolestima, upozorava doktor Saurab Set iz Kalifornije. On je ukazao na studiju koja je utvrdila da prosečna plastična flaša vode koja se prodaje u Americi sadrži 240.000 komada ovih čestica.
Kakve flaše treba koristiti?
U videu koji je objavio na svom TikToku, gastroenterolog je rekao: "Prestanite da pijete vodu iz plastične flaše za vodu. Te čestice mogu prodreti u ljudske ćelije, ući u krvotok i sve organe." Umesto toga, savetovao je korišćenje flaša za višekratnu upotrebu od nerđajućeg čelika. Doktor je istakao da je najštetnije piti vodu iz plastične faše kada su vrućine: "Vrućina uzrokuje da se još više ispušta mikroplastika u flašu s vodom."
Istraživanja pokazala da su opasne
Studija objavljena 2023. godine, koristila je biološke modele i biomarkere za određivanje otrovnih delovanja nanočestica kada se konzumiraju. Istraživači iz Velike Britanije otkrili su da mogu uzrokovati oksidacioni stres, oštetiti DNK i podstaći upalne reakcije koji su povezani s nastankom najtežih bolesti.
Iz američke Uprave za hranu i lekove (FDA), izjavili su za „Dejli mejl“ da ne treba praviti paniku oko flaširane vode. Agencija nije upoznata sa naučnim dokazima koji bi mogli da zabrinu potrošače zbog potencijalnog nivoa kontaminacije mikroplastikom ili nanoplastikom u hrani, uključujući vodu u plastičnim flašama.
Bonus video: