"Postoje brojni faktori koji doprinose dugom životu, uključujući ishranu, nivo fizičke aktivnosti, zdravstveni sistem i sistem podrške u tim zemljama", kaže dr Raši Agarval za „Yahoo Life“. Ovih 6 životnih navika primjenjuju svi najdugovečniji ljudi na svetu.
Jedu uglavnom biljnu hranu
Istraživanja pokazuju da je ishrana bogata uglavnom biljnom hranom, a siromašna mesom, korisna za dugovečnost. Dr Agarval stoga savetuje izbegavanje crvenog mesa, prerađene i brze hrane. Takođe, važno je konzumirati puno zelenog, lisnatog povrća, bobičastog voća i druge hrane bogate fitonutrijentima.
Odvajaju vreme za obroke
Danas smo prezaposleni, zbog čega često jedemo u hodu. Međutim, doručak, ručak i večera treba da budu trenuci kada ćemo zastati i jesti svesno. To može pomoći u smanjenju rizika od prejedanja, što može dovesti do viška telesne masnoće i povećati rizik od ozbiljnih zdravstvenih stanja.
Aktivni su
Vežbanje je važno za fizičko, ali i kognitivno zdravlje. Smernice Svetske zdravstvene organizacije preporučuju bar 150 minuta fizičke aktivnosti umerenog intenziteta i dva dana aktivnosti za jačanje mišića nedeljno. Takođe, dobro je kretati se kad god je moguće. Recimo, umesto da do stana idete liftom, koristite stepenice. Takođe, deo puta do posla pređite pešice.
Druže se
Stanja mentalnog zdravlja, kao što je depresija, povezana su s kraćim životnim vekom. Usamljenost i društvena izolacija takođe mogu negativno uticati na zdravlje te su u rangu s gojaznošću, telesnom neaktivnošću i pušenjem, kažu Centri za kontrolu i prevenciju bolesti.
Ne zanemaruju važnost sna
Istraživanja pokazuju da nedostatak sna, posebno u srednjim godinama, može povećati rizik od razvoja demencije za 30 posto. Preporučuje se da odrasli spavaju sedam do devet sati svake noći.
Stres svode na minimum
Stres je neizbežan, ali važno je nositi se s njim najbolje što možemo. Meditirajte, isprobajte tehnike dubokog disanja i pronađite stvari koje cenite u svom životu.