Prema istraživanjima, problemi s hemoroidima muče između 20 i 50 posto svetske populacije. Studije su pokazale da se gotovo svaka druga osoba iznad 30 godina bar jednom u životu susretne s hemoroidima. To su vene koje se nalaze na kraju završnog dela debelog creva i važne su u pražnjenju creva, a problem se javlja kada počnu da otiču ili se povećavaju. Hemoroidi mogu biti spoljni i unutrašnji, a neki od najčešćih simptoma su svrab ili iritacija u predelu analnog otvora, bol, otok, krvarenje. Uglavnom su bezopasni, a često su posledica sedelačkog načina života, manjka kretanja i loše ishrane.
Najbolji način za lečenje hemoroida je promena životnih navika, u prvom redu ishrane. Određena hrana može ublažiti simptome hemoroida ili čak sprečiti njihovo pojavljivanje. Lekari najčešće preporučuju namirnice bogate vlaknima i mnogo tečnosti, piše portal „webmd“. Preporučuje 8-10 čaša vode svaki dan.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Šta treba da jedete?
Pasulj i orasi
Mahunarke, poput pasulja, boranije i sočiva, obiluju vlaknima, pa ih treba što češće jesti. Orašasti plodovi, kao što su bademi i orasi, takođe su dobar izvor vlakana, ali i zdravih masnoća.
Žitarice
Umesto belog hleba i testenine, zdraviji izbor su namirnice od integralnih žitarica. Na primer, integralni hleb i pirinač. Ovas i ječam su sjajan izvor vlakana. Ovsena kaša bolji je izbor za doručak nego pecivo iz pekare.

Shutterstock
Voće i povrće
Najviše vlakana krije se u kori pa voće, poput krušaka, jabuka i šljiva najbolje je jesti s korom. Tu se nalaze vlakna, ali i važni sastojci – flavonoidi, koji takođe mogu pomoći u ublažavanju hemoroida. Dobar izvor ovih antioksidanata je i bobičasto voće, zeleno lisnato povrće (kelj i brokoli). Drugo povrće, poput krastavaca i paprike, uz vlakna ,sadrži i puno vode pa ih je svakako dobro dodati u ishranu.
Šta treba da izbegavate?
Hrana s malo vlakana može uzrokovati ili pogoršati zatvor (a time i hemoroide), stoga je najbolje ograničiti unos takvih namirnica. Lekari ističu da osobe koje imaju hemoroide treba da izbegavaju beli hleb i peciva, mleko, sir i druge mlečne proizvode, meso, prerađenu hranu.
Biljni čajevi koji pomažu
U našem narodu se veruje da neki biljni čajevi mogu ublažiti tegobe kod hemoroide. Među njima su čaj od koprive i kantariona.
- Čaj od koprive efikasno ublažava sve simptome hemoroida, među kojima i oticanje. U prokuvalih 250 ml vode stavite punu kašiku osušenih listova koprive. Poklopite i ostavite da stoji 20 minuta. Pijte tri puta dnevno.

Shutterstock
- Čaj od kantariona takođe ublažava tegobe upaljenih hemoroida i podstiče brže zarastanje. Jednu kašičicu suvih cvetova i listova kantariona stavite u 250 ml ključale vode, poklopite i ostavite da stoje 10 minuta. Procedite i pijte tri šolje čaja dnevno.
Napomena: Pre upotrebe čajeva se posavetujte sa svojim lekarom.
Bonus video: