Antibiotike treba uzimati u pravo vreme jer je efekat jedne doze vremenski ograničen i mora postojati kontinuitet koncentracije leka u telu da bi bio efikasan“, savetuje dr. Čilić. Lekari više puta podsećaju da antibiotici ne leče viruse i virusne infekcije i da ih ne treba uzimati sami.
Pored toga, važno je i kako se koriste. Doktorka Branislava Čilić otkriva šta treba da izbegavamo da jedemo i pijemo dok ih koristimo. Dakle, neki sastojci u grejpfrutu se razlažu u jetri istim enzimima kao i antibiotici. Zbog toga može doći do preklapanja i nepotpunih efekata antibiotika. Ona je dodala da nije pametno uzimati ni kalcijum i magnezijum.
Nema kalcijuma i magnezijuma
„Poznato je da kalcijum iz mleka, mlečnih proizvoda i hrane koja sadrži kalcijum, kao i lekovi koje koristimo u lečenju osteoporoze, smanjuje resorpciju antibiotika u crevima, a to se posebno odnosi na kinolonsku i tetraciklinsku grupu antibiotika.
U ovom slučaju, terapeutska doza leka nije dostignuta u telu, dovoljna je za borbu protiv bakterijskih patogena. Ovo možete izbeći uzimanjem leka dva sata nakon konzumiranja hrane bogate kalcijumom“, objasnila je ona i dodala da sličan rezultat imaju i namirnice kiselog ukusa, kao i namirnice bogate vlaknima.
Alkohol se ne preporučuje u kombinaciji sa bilo kojom grupom lekova, uključujući antibiotike. Pogotovo ne kod antibiotika metronidazola, koji može izazvati hipoglikemiju, mučninu, povraćanje, probleme sa disanjem, ali i druge psihičke tegobe, konfuziju, konfuziju“, upozorava dr Čilić.
Šta je dobro kod antibiotika
„Pacijenti na martefarin terapiji treba da uzimaju hranu bogatu vitaminom K, jer antibiotik u crevima uništava bakterije koje proizvode vitamin K. U antikoagulansnom lečenju važno je da se efekat martefarina ne pojača, a posledica je nepoželjan. krvarenje“, kaže doktor.
Pored antibiotika, treba uzimati i probiotike kako bi se obnovila crevna flora, na koju antibiotici negativno utiču, jer uz loše bakterije uništavaju i dobre. Takođe, antibiotike treba uzimati sa dovoljno tečnosti (oko 2 dcl), a voda je najbolji izbor. Antibiotike treba uzimati u pravo vreme jer je efekat jedne doze vremenski ograničen i mora postojati kontinuitet koncentracije leka u telu da bi bio efikasan“, savetuje dr. Čilić.