Evo liste stvari koju objavljuje portal "Houstone Methodist". Nikako ne bi trebalo da ih praktikujemo, a često nam preporučuju:
- Piće nakon burne noći. Iako postoje situacije kada nam jedno piće može pomoći da se trenutno osećamo bolje, istina je da zapravo samo odlažemo stanje mamurluka. Stručnjaci smatraju da usvajanje ove rutine može da nas odvede u alkoholizam.
- Lekovi pre spavanja. Ovo nikako nije dobro, a sigurno je da ste već čuli da samo jedan lek pre spavanja briše mamurluk. Mešanje alkohola i lekova zapravo može biti pogubno po vašu jetru,a problem je i što ovi lekovi imaju kratkotrajno dejstvo. Iako će vam prijatelji reći da je ovo dobitna kombinacija koja tera mamurluk 100 %,, velika je verovatnoća da im je zapravo pomogla voda ili hrana koju su prethodno uzeli uz lekove.
- Mnogo kafe. Kafa će možeda umanjite simptome umora, ali neće regulisati mamurluk. Kofein zapravo nema ni štetne ni povoljne efekte, kada je mamurluk u pitanju. Svakako, ne morate da je izbacite, ako vam prija posle neprospavane noći.
Šta može da vam pomogne?
Dobar san najviše pomaže kod mamurluka. Kako nam taj luksuz često nedostaje, evo nekih stvari koje mogu da vam pomognu ako ste na poslu ili morate rano da ustanete zbog različitih obaveza:
- Tečnost. Mamurluk je pre svega posledica dehidratacije. Unosite dosta tečnosti, kako biste izbacili toksine i oporavili telo.
- Ugljeni hidrati. Alkohol može da deluje tako što će sniziti nivo šećera u krvi. Mnogo ljudi zaboravlja da jede i pije vodu, dok unosi alkohol, što donosi mnogo teže posledice. Tost i sok od ceđenog voća mogu dosta da pomognu.
- B vitamin i Cink. Neka istraživanja su pokazala da konzumiranje namirnica bogatih ovim vitaminima mogu olakšati simptome mamurluka.
U prazničnim noćima užavajte što više. Ipak, potrudite se da ne pređete granicu koja vam ne bi prijala, kako ne biste pokvarili doživljaj.