Omikron bi mogao da bude još zarazniji od trenutno rasprostranjene delta varijante zbog neobično velikog broja mutacija koje bi mogle da učine postojeće vakcine manje efikasnim.
Novi soj je prvi put prijavljen SZO iz Južnoafričke Republike, a u međuvremenu je detektovan i u Bocvani, Belgiji, Hongkongu i Izraelu.
Panika na aerodromima
U dva aviona koja su stigla u Amsterdam iz Južnoafričke Republike na kovid je pozitivna 61 osoba, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.
Iz Ministarstva su naveli da će danas biti izvedeni dodatni testovi kako bi se utvrdilo da li postoji infekcija nedavno otkrivenom varijantom omikron.
Oko 600 putnika stiglo je na amsterdamski aerodrom "Šiphol" na dva leta kompanije KLM, a zatim su se suočili sa satima kašnjenja i testiranja zbog zabrinutosti zbog nove varijante virusa.
Holandsko Ministarstvo zdravlja saopštilo je rano danas da je 61 test bio pozitivan.
- Putnici sa pozitivnim rezultatom testa biće smešteni u izolaciju u hotelu u blizini aerodroma - saopštile su zdravstvene vlasti.
Kako su naveli, rezultati koji su pozitivni na kovid biće istraženi što je moguće pre kako bi se utvrdilo da li se radi o novom soju omikron.
KOLIKO SE BRZO ŠIRI NOVI SOJ I DA LI JE VAKCINA DOVOLJNA U BORBI
Odmah se nameću pitanja koliko brzo se novi soj širi, da li može da probije zaštitu koju daju vakcine i šta treba da radimo.
Ima mnogo spekulacija, a vrlo malo jasnih odgovora
ŠTA JE ONO ŠTO ZA SAD ZNAMO O MUTIRANOJ VARIJATNI KOVID VIRUSA
Soj je dobio oznaku B.1.1.529 a u petak je na sastanku Svetske zdravstvene organizacije dobio i naziv Omikron - po 15. slovu grčkog alfabeta.
Na isti način nazvani su i prethodni sojevi - poput Alfe i Delta.
Čelnici SZO saopštili su da ovaj soj predstavlja razlog za zabrinutost.
Virus je veoma drastično mutirao.
Tulio de Oliveira, direktor južnoafričkog Centra za epidemiološke odgovore i inovacije, kaže da postoji „neobičan odnos mutacija" i da se znatno razlike od sojeva koji su do sada otkriveni.
„Ovaj soj nas je iznenadio, imao je veliki evolutivni skok i znatno više mutacija nego što smo očekivali", rekao je on.
De Oliveira je novinarima rekao da je kod novog soja zabeleženo više od 50 mutacija i 30 na proteinskom šiljku koji gađa većina vakcina i ključ je koji virus koristi da uđe u ćelije ljudskog organizma.
Ako se još detaljnije analizira - domen vezivanja receptora (deo virusa koji prvi ostvaruje kontakt sa ćelijama našeg tela) ima deset mutacija, a Delta soj koji je trenutno dominantan u svetu ima samo dve.
Ovolika količina mutacija je verovatno potekla od jednog pacijenta čiji organizam nije bio u stanju da pobedi virus.
Veliki broj mutacija ne znači automatski da je to loše.
Važno je znati šta tačno rade te mutacije.
Ali naučnici su zabrinuti da je ovaj virus radikalno drugačiji od originalnog koji se pojavio krajem 2019. u kineskom gradu Vuhanu.
To znači da vakcine, za čiju izradu je korišćen originalni soj, možda neće niti dovoljno efikasne.
Neke od mutacije su uočene i ranije kod drugih sojeva, što naučnicima daje neki uvid u to kakva im je uloga.
Na primer, deluje da N501Y olakšava korona virusu da se širi.
Postoje i drugi sojevi koji otežavaju antitelima da prepoznaju virus i smanjuju efikasnost vakcina, a ima i onih koji su potpuni novi, piše BBC.
Dakle, za sada nam ovo ostaje kao soj koji izaziva značajnu zabrinutosti uprkos ogromnim rupama u našem znanju.
Treba pažljivo da pratimo i postavljamo pitanja o tome šta da radimo i kada.
Pouka pandemije je da ne možete uvek čekati dok ne dobijete sve odgovore.