Kašalj, otežano disanje i potreba za kiseoničkom terapijom su indikatori na osnovu kojih se deca upućuju na pregled skenerom, kada im se i dijagnostifikuje tkz."belo staklo" na plućima.
- Trenutno u našoj bolnici imamo 33 kovid pozitivne dece. Tokom jučerašnjeg popodneva i noći primili smo sedam pacijenata, beba uzrasta do godinu dana. Ponovo imamo pacijente stare do mesec dana u pratnji kovid pozitivnih majki - ispričala je dr Olivera Ostojić, načelnica odeljenja u bolnici "Dragiša Mišović" na televiziji "K1".
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti
Najčešći simptomi su povišena temperatura, respiratorne tegobe, otežano disanje, kašalj, bol u grudima.
Kako je objasnila, bolnica "Dr Dragiša Mišović" je sekundarna kovid ustanova što znači da prihvata pacijente sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom. Pacijenti sa najtežom kliničkom slikom, kojima je potreban respirator, smeštaju se u Institut za majku i dete i bolnicu u Tiršovoj - kaže Dr Ostojić.
- Deca starija od 12 godina koja su naši pacijenti najčešće imaju upalu pluća, dugotrajno kašlju i otežano dišu. Oni su neretko na kiseoničkoj terapiji - dodala je.
Ona je istakla da procenat ozbiljno bolesne dece nije veliki, ali da zabrinjava.
- Većina obolele dece je na kućnom lečenju sa blagom kliničkom slikom. Međutim, delta soj je virulentniji i u prethodnim talasima nismo imali toliko bolesne i dece na respiratorima. Ozbiljne promene na plućima koje su se do sada javljale samo kod odraslih, u ovom talasu primećujemo i kod dece.
Dr Olivera Ostojić upozorava roditelje da deci kod kojih se pojave prvi simptomi bolesti poput povišene telesne temperature nikako na svoju ruku ne daju antibiotike.
- Znak za uzbunu kod roditelja je ukoliko dete ima temperaturu višu od 37,5, ako je malaksalo, odbija da jede, ima glavobolju, a znate da je neko u kolektivu ili u porodici zaražen. Tada dete odvedite lekaru.
Klinička slika drastično može da se promeni za svega dan ili dva.
Kada je reč o vakcinaciji mališana, dr Ostojić kaže da bi sva deca starija od 16 godina trebalo da prime vakcinu.
Kada je reč o deci uzrasta od 12 do 15 godina, preporuka svih pedijatara i Udruženja pedijatara je davanje "Fajzer" vakcine prvenstveno hroničnim pacijentima koji boluju od astme, dijabetesa, imunodeficijencije, onkoloških bolesti. Ali, i zdrava deca u ovom uzrastu mogu da prime vakcinu - zaključila je ona.