Hajdučka trava (Achillea millefolium), poznata u našim krajevima i kao stolisnik, ravanj ili romanika ima lekovito dejstvo na čitav spektar oboljenja, prenosi Kurir.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni
Ova neverovatna biljka smiruje srce, čisti i jača krv i probavne organe, eliminiše klice, a kalijum kojim obiluje pomaže i radu bubrega.
To nije sve! Povoljno deluje u lečenju šećerne bolesti, posebno u ranoj fazi, umanjuje teškoće izazvane gihtom i reumatizmom, čisti ciste sa jajnika. Pomaže u lečenju krvavih i zatvorenih šuljeva, nesanice, raznih osipa i čireva – odličan je antiseptik i sredstvo protiv upala.
Priroda je sad prepuna hajdučke trave. Kao samoniklu biljku, naći ćete da raste uz puteve i polja, na sušnim livadama. Prepoznaćete je po puzećem rizomu i po dlakavoj, gotovo vunastoj stabljiki koja ima dosta listova, perasto deljenih. Glavice su u cvastima, sa prljavo belim središnim cvetovima i belim obodnim cvetovima.

Shutterstock
Berite je kad je sunce najjače, birajte izuzetno mlade i tek procvetale biljke. Skinite pažljivo cvetnu glavicu (skupljaju se od juna do avgusta), a u potragu za listovima ćete ići kad dođe jesen.
Vežite biljke u male snopove, obesite u hladu, na promaji, da se što pre osuše i potom ih čuvajte u kartonskim kutijama (ne stavljajte u plastične kese!). Osušena biljka je aromatičnog mirisa, gorkog ukusa, sadrži oko jedan odsto etarskog ulja, tanine, organske kiseline, vitamine C i K. Kod nas se najčešće ovako koristi:
Čaj za čišćenje organizma
Jednu malu kašiku osušene biljke prelijte sa 2 dl proključale vode, ostavite da odstoji 10 minuta i procedite. Treba da pijete po jednu šoljicu tri puta dnevno pre jela.
Za zdravlje materice i jajnika
Pomešajte tri (3) velike kašike hajdučke trave i kantariona, dve (2) velike kašike koprive, nevena, ivanjskog cveća, mlevenog oraha, majčine dušice, bosiljka i kamilice i po jednu (1) veliku kašiku matičnjaka i macine trave. Prelijte mešavninu sa najmanje šest (6) decilitara vrele vode (najbolje s jednim litrom), ostavite da odstoji poklopljena dva sata, procedite je i pijte tri puta po šolju, gutljaj po gutljaj, najmanje tri nedjelje.
Melem za hemoroide
Zagrejte u prigodnoj šerpi 300g prirodne svinjske masti, dodajte po jednu punu šaku listova i cvetova hajdučke trave, kao i šaku cvetova nevena. Kad mast zacvrči, skinite šerpu sa šporeta i mešajte sadržaj dva (2) minuta. Potom poklopite šerpu i ostavite na hladnom mestu da odstoji 24h.
Kad prođe naznačeno vreme, polako zagrevajte masu uz stalno mešanje, procedite, dodajte 10 kapi etarskog ulja lavande i sipajte u čistu i suvu posudu sa poklopcem koji se dobro zatvara.
Etarsko ulje lavande takođe možete sami da napravite. Proizvodi se destilacijom s vodenom parom, a možete da ga koristite ne samo u ovoj situaciji, već i kao odlično umirujuće, protivupalno i kozmetičko sredstvo. Što je tamnije boje, više se ceni.
Melem za hemoroide nakon obavljene higijene nanosite dva puta dnevno.
BONUS VIDEO