Ćelije slonova sadrže 40 kopija gena p53, poznatog i kao gen za uništavanje raka. Ljudi imaju samo dve kopije ovog gena, po jedan od svakog roditelja. On pomaže uništenim ćelijama da se samoobnove ili smounište kada su izložene kancerogenim supstancama.
Gen može da prestane da radi u određenim slučajevima, ali stručnjaci sa Univerziteta u Oksfordu i Edinburgu otkrili su kako dodatni DNK slona sprečava ovo. Otkrili su da je svaki set p53 malo drugačiji, pa je mnogo manje verovatno da će biti deaktiviran kod slonova, prenosi The Sun.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Profesor sa Oksforda Fric Volrat, poverenik organizacije "Save the Elephants", rekao je: „Ovo pokazuje koliko je važno da ne samo čuvamo, već i proučavamo ove prepoznatljive životinje do najsitnijih detalja. "Na kraju krajeva, njihova genetika i fiziologija su vođeni evolucionom istorijom, kao i današnjom ekologijom, ishranom i ponašanjem."
Nalazi su objavljeni u časopisu Molekularna biologija i evolucija i mogli bi da pomognu na putu ka boljoj prevenciji raka. Kolega istraživač, profesor Robin Fahraeus, sa francuskog Nacionalnog instituta za zdravlje i medicinska istraživanja u Parizu, je dodao: „Ovo je uzbudljiv razvoj za naše razumevanje kako p53 doprinosi sprečavanju razvoja raka. „Kod ljudi, isti protein p53 je odgovoran za odlučivanje da li ćelije treba da prestanu da se razmnožavaju ili pređu u apoptozu [smrt], ali je teško razjasniti kako p53 donosi ovu odluku.
BONUS VIDEO