Neki ljudi zaista imaju visoku toleranciju na ljutu hranu, pa tako im ove paprike ni malo nisu strane. Čili, feferoni, kajanski biber, nezaostavan deo su mnogih jela i soseva.
Ono što je najvažnije ove paprike ne samo da daju na ljutini, nego su veoma posebne i po svojim lekovitim svojstvima, zbog kojih su svrstane među najzdravijim namirnicama na svetu.
Istraživanje je pokazalo da ljuta parika može da smanji rizik od šloga, srčanog udara, ali i da ublaži sve vaskularne tegobe.
1. Poboljšava funkciju jetre
Ima pozitivan uticaj na rad ćelija jetre tako što obnavljaju njihovu strukturu, ali i podstiče izbacivanje nakupljenih toksina.
2. Reguliše pritiska i masnoću u krvi
Konzumiranje začinjene i ljute hrane smanjuje želju za slanom hranom, pa se tako javlja pojačano izlučivanje tečnosti iz tela, a na taj način se snižava i krvni pritisak. Redovnom upotrebom moguće je smanjiti i povišen holesterol.
3. Aktivira rast mišića
Ljute paprike izazivaju pojačano lučenje hormona adrenalina. Kod zdrave osobe kada se uzima 250 mg kapsaicina, sat vremena pre bavljenja sportom, stopa sagorevanja masti tokom programa treninga značajno se povećava. Ova supstanca je u stanju da stimuliše proizvodnju mišičnih proteina koja aktivira rast mišića.
4. Smanjuje rizik od raka
Nauka kaže da korišćenje crvene paprike može u velikoj meri da smanji upale i zaštiti organizam od pojave tumora.
5. Povećana snagu i izdržljivost
Dugotrajna upotreba kapsaicina može značajno da poveća ukupnu izdržljivost organizma.
6. Razgradnja masti
Eksperiment je pokazao da konzumiranje ove paprike sagoreva veliku količinu masnih nsalaga i u brzava metabolizam.
7. Uticaj na crevnu mikrofloru
Ljuta paprika obnavlja sluznicu i mikrofloru digestivnog trakta tako što povećava broj dobrih bakterija koje imaju zaštitna svojstva, smanjuje upalne procese i poboljšava metabolizam.
8. Pomažu kod dijabetesa tipa 2
Redovan unos čilija može sprečiti dijabetes tipa 2. Studija objavljena u American Journal of Clinical Nutrition, govori o tome da redovan unos čilija smanjuje potrebu organizma za lučenjem insulina kojim se smanjuje nivo šećera u krvi nakon obroka.
9. Štiti naš imunitet
Jarkocrvena boja čili papričica svedoči o visokom sadržaju beta-karotena, ili pro-vitamina A. Samo nekoliko kašičica čilija dnevno daje telu ekstra doze vitamina C i A koje su bitne u prevenciji infekcija.
10. Pozitivan uticaj na nervni sistem
Kapsaicin u organizmu deluje kao antioksidans, a on pomaže u sprečavanju oštećenja moždanih neurona.