Od raka debelog creva u Srbiji godišnje oboli 4.500 ljudi, a umre više od 200. Među obolelima je sve više žena.
- Nije se kasnilo sa terapijom, iako su naši lekari bili u Batajnici i drugim kovid centrima i bolnicama, pa je rad bio znatno otežan. Kada je reč o brojkama, više od 60 odsto kancera kod pacijenata je rak debelog creva, a ostali su kancer pankreasa, jetre... Učestalost ove bolesti je u Srbiji ista ili slična kao i u svim drugim zemljama Evrope, ali je kod nas veća smrtnost. Sa Mađarima se smenjujemo na 1. mestu te neslavne liste umrlih od raka debelog creva - kazao je dr Mijalković u „Uranku“.
Češće obolevaju muškarci nego žene, ali obolevaju i mladi. Imamo pacijente i od 30 godina, kod njih oko deset odsto reč je o naslednoj formi bolesti. To je strašno kada vidite.
Razlog je u tome što naši građani ne idu na skrining
- Skrinig nije ni organizovan u Srbiji, jer je to jako skupa stvar. Svako bi posle navršene 50. godine trebalo da uradi kolonoskopiju. Takav skrining program sprovele su Slovenija i Češka, ali mi nemamo te mogućnosti. Ali, ljudi mogu sami da odu na skrining, svi koji napune 50 godina. I ako u porodici imate nekoga ko je imao rak debelog creva – obavezno idite na kolonoskopiju. Ako je sve u redu na pregledu, bićete mirni u narednih pet godina, a ako imate polip – on će biti skinut i tako će se prevenirati kancer. Lekarima su polipi uvek alarm, jer od njih najčešće nastaje karcinom. Ali, ako se skine na vreme, problem je rešen - kazao je dr Mijalković na K1 televiziji.
Polip raste polako, oko pola centimetra za godinu dana. Imate dovoljno vremena da se uoči na vreme, dok ne dostigne dva centimetra, a to je period od tri do četiri godine. Možete da ga uhvatite i skinete na vreme, jer sporo raste.