Međutim, mnogi nisu svesni da ovaj napitak konzumiraju na potpuno pogrešan način i u kombinaciji sa namirnicama sa kojima to nikako ne bi smeli.
Domaćinska je prigoda da se uz kafu posluži i rakija, a toga su se posebno pridržavali naši dedovi i pradedovi, pa su tu naviku pojedinima i u amanet ostavili. Sa druge strane, običaj u kafićima i restoranima jeste da vam uz kafu posluže i keskić ili čokoladni kolačić. Obe stvari su potpuno pogrešne i takve kombinacije štete našem želucu, savetuje gastroenterolog i nutricionista Nurija Dijanova.
Najgora kombinacija je kafa sa čokoladom ili alkoholom, kaže Dijanova. Naime, kafa sa čokoladom, kao i sa alkoholom pomaže da se opusti donji sfinkter jednjaka, tako da je rezultat pojava gorušice, peckanja i refluksa sadržaja želuca u jednjak.
Čak i ako ne osećate nelagodu, vremenom mogu da se jave znaci upale jednjaka, upozorava nutricionista i gastroenterolog. Ona, takođe, ne preporučuje ni da uzimate kafu na prazan stomak, što je u Srbiji bukvalno postalo pravilo, jer utiče na sekreciju želuca. Dakle, prvo doručak, pa onda kafa, nikako obrnuto. Dakle omiljena moka i zabavna ajriš kafa nisu baš najzdravija opcija.
Kombinacija koja je preporučljiva po mišljenju doktorke Dijanove jeste espreso kafa sa biftekom.
- Espreso je koncentrisaniji napitak, sadrži organske kiseline koje poboljšavaju proces varenja, bolje deluju na 'kompaktno' meso zajedno sa želudačnim sokom - objašnjava doktorka.
Neko vreme nakon espresa, Dijanova preporučuje da popijete čašu vode kako biste nadoknadili tečnost u telu, jer kafa ima diuretički efekat.
Ipak, lekari upozoravaju da preteran unos kafe ima negativan uticaj na zdravlje, prvenstveno na srčani mišić, jer se nakon pića ubrzava broj otkucaja srca.
Jedna do dve šoljice ovog napitka dnevno ne može izazvati negativan efekat, savetuju stručnjaci.
BONUS VIDEO