Borimo se protiv čudnog peckanja na boku, hroničnog nadimanja ili bolova u gornjem delu stomaka. Retko ozbiljno shvatamo signale koje šalje telo, koje uspevamo brzo i efikasno da blokiramo. Nažalost, ovo mogu biti simptomi ranog stadijuma razvoja raka, a nedostatak interesovanja za naše zdravlje oduzima nam dragoceno vreme.
Veoma retko razmišljamo o našoj jetri dok ona ne postane ozbiljno bolesna. Kada se pojave prvi simptomi bolesti, bez oklevanja koristimo specifične lekove za jetru i lekove protiv bolova. Tek kada tegobe postanu nepodnošljive, upućujemo se u ordinaciju. Ovo je ozbiljna greška jer je vreme ključno u razvoju svakog raka. Povoljna prognoza u slučaju neoplastične bolesti zavisi pre svega od stadijuma bolesti. Rak jetre može se razviti tiho ili sa nespecifičnim simptomima dugo vremena.
Rak jetre. Kako je izgrađena jetra?
Jetra se nalazi na desnoj strani epigastrične regije, ispod desnog rebra neposredno iznad dijafragme. To je veliki organ koji obavlja važne funkcije. Jetra se sastoji od ćelija koje formiraju lobule, koje zauzvrat formiraju segmente i režnjeve jetre. Žučni kanali se povezuju sa organom, jer jetra snabdeva žuč digestivni sistem.
Ovaj organ je stalno izložen štetnim faktorima. Jetra mora da izdrži posledice zloupotrebe alkohola, loše ishrane i na kraju da se nosi sa lekovima koji se uzimaju, a koji na nju vrlo često imaju izuzetno negativan uticaj. Iako ima sposobnost regeneracije tkiva, ćelije jetre mogu biti zamenjene vezivnim tkivom u slučaju teških ili produženih oštećenja, izazivajući cirozu jetre. Ove promene su nepovratne i jedan od čestih uzroka razvoja raka jetre.
Uzroci raka jetre
Najčešći uzrok primarnog raka jetre je zapaljenje ili ciroza jetre. Drugi faktor rizika za bolest je istorija infekcije hepatitisom B ili C i alkoholna ciroza uzrokovana prekomernom konzumacijom alkohola.
Postinflamatorna ciroza može biti uzrokovana nealkoholnom masnom jetrom zbog dijabetes melitusa, poremećenog metabolizma lipida ili stanja izazvanog određenim lekovima, kao i trovanja toksinima.
Rak jetre takođe može biti uzrokovan autoimunom bolešću ili genetskim faktorima.
Simptomi raka jetre
Ako imate jedan ili više od sledećih simptoma, to nije rak jetre. U stvari, mnogi od ovih simptoma mogu biti uzrokovani i drugim zdravstvenim stanjima. Međutim, ako primetite takve znakove kod sebe, nemojte ih potcenjivati, obratite se lekaru kako biste utvrdili izvor tegobe. Znaci razvoja raka jetre često se ne pojavljuju sve do kasnijih stadijuma bolesti, a mogu biti zbunjujući i neobični u ranim stadijumima bolesti. Vreme je važno, a rano otkrivanje raka uveliko povećava šanse za izlečenje.
Najčešći simptomi raka jetre su:
- gubitak težine (bez gubitka težine, bez promene načina života),
- gubitak apetita
- osećaj sitosti i prejedanja čak i nakon konzumiranja skromne porcije hrane,
- ponovljena mučnina ili povraćanje,
- uvećana jetra, osećaj punoće ili otoka ispod rebara na desnoj strani tela
- uvećana slezina, opipljiva ispod rebara na levoj strani,
- uporni bol u stomaku ili bol u predelu desne lopatice,
- otok ili sakupljanje tečnosti u abdomenu
- svraba kože
- žutilo kože i očiju (žutica),
- palpabilni tumor na jetri, ispod desnog rebarnog luka.
Drugi neobični simptomi raka jetre mogu uključivati groznicu, proširene vene na stomaku vidljive kroz kožu i modrice bez razloga.
Ljudi sa hroničnom upalom ili cirozom jetre mogu se osećati gore. Takođe postoji pogoršanje testova funkcije jetre ili nivoa alfa-fetoproteina (AFP).
Neke vrste raka jetre proizvode hormone koji deluju na druge organe osim jetre. Ovi hormoni mogu izazvati:
- Povećanje nivoa kalcijuma u krvi (hiperkalcemija). Hiperkalcemija može izazvati mučninu, konfuziju, zatvor, slabost ili probleme sa mišićima.
- Nizak nivo šećera u krvi (hipoglikemija) . Može izazvati umor ili nesvesticu.
- Povećanje grudi (ginekomastija) i / ili kontrakcija testisa kod muškaraca.
- Povećanje broja crvenih krvnih zrnaca (eritrocitoza) u laboratorijskom testu. Što može izazvati crvenilo kože.
- Visok holesterol.