Zaljubljenost je jedna intenzivna emocija koja izaziva kako psihičke, tako i fizičke promene.
Mnogi ljudi mešaju ljubav i zaljubljenost, koja su dva pojma. Ljubav podrazumeva posvećenost i ona je mnogo dublja emocija, dok se zaljubljenost dešava bez da mi utičemo na to.
Fizičke promene kod zaljubljivanja, vidljive su prvo samo nama, jer ih osećamo, a to su stezanje grudima i otežano disanje, često ljude navode na najcrnje misli, a to je da su dobili infarkt. Dijagnoza je daleko blaža od same pomisli da nešto duboko nije u radu sa nama, ali nije jednostavna. Drugi fizički znaci zaljubljivanja, uključuju preterano znojenje, povišen nivo stresa anksioznost..
Zanimljiva činjenica je ta da baš ti čuveni ''letirići' ustvari karakteristika anksionznosti. I da je to ustvari jedan jako neprijatan osećaj. Priča uvek ima dve strane, pa tako i u ovoj postoji ona pozitivna i lepša strana zbog koje i volimo celokupno to stanje.
Osećaj zaljubljenosti nastaje pod utiskom dopamina, tzv. ,,horomna sreće''. Taj hormon i lučenje istog dovodi do izoštavanja čula, pa se s tim neke osobe mogu da se osete ranjivo i emotivno.
Poznati stručnjak Džon Gotman tvrdi da postoje tri faze zaljubljivanja - požuda, privlačenje i vezivanje.
Zaljubljenost kreće tako što vam ta neka osoba prvo okupira misli. Ne samo da ste okupirani njom, već je i idealizujete.
Kada krene ta faza idealizovanje te osobe, kreće i vaša ona lošija faza stege u grudima, znojenje..
Sledeća faza na koju se prelazi je osećaj dublje povezanosti, želite da učvrstite vaš odnos, postajete svesni u kom smeru želite da vaš odnos ide.