Žućkasta koža i oči
Ovo je žutica. To je kada imate previše otpadnog materijala koje vaše telo proizvodi kada razgrađuje crvena krvna zrnca. To je uobičajeno - i obično bezopasno - kod beba rođenih pre 38. nedelje, jer njihova jetra nije dovoljno zrela da radi kako bi trebalo. Kod odraslih, žutica može da uakže na ozbiljnija stanja, kao što su virusne infekcije (hepatitis, mononukleoza); problemi sa jetrom, žučnom kesom ili pankreasom; ili da bude poslecica zloupotrebe alkohola.
Mrlje ili izbočine, često tamne boje
Većina njih nije opasna, ali pregled kože može da vam pomogne da uočite kancer pre nego što se proširi. Kada su mladeži u pitanju, zapamtite na šta treba da su fokusirate.
Da li se oblik razlikuje na svakoj strani, da li su asimetrični? Da li se promenila boja?D ali je mladež veći od zrna graška? Da li se promenio u poslednjih nekoliko nedelja? Razgovarajte sa svojim lekarom ako ste na bilo koje od ovih pitanja odgovorili potvrdno.
One oko usana i usta su najverovatnije čirevi na usnama, koje izaziva virus herpesa tipa 1. (Većina ljudi sa oralnim herpesom zaražena je pljuvačkom kao deca ili mladi odrasli, a ne seksualnim kontaktom.) Jednom kada dobijete virus, on ostaje u vama. Rane mogu izbiti kada ste pod infekcijom, uznemireni, premoreni ili ste predugo bili na suncu. Obično nestaju sami, ali se javljaju učestalo, vaš lekar može da predloži lekove.
Ispucale usne
Suve ili ispucale usne s vremena na vreme, a posebno zimi su normalna pojava. Balzami mogu pomoći u njihovoj zaštiti i održavanju vlage. Ipak, suve usne mogu da budu znak zdravstvenog problema, poput dehidracije - kada vaše telo nema dovoljno vode. Oni takođe mogu biti alergijska reakcija ili odgovor na lek, kao što su steroidi.
Osip koji podseća na leptira
Većina osipa nije ozbiljna i prolazi sama od sebe, ali ovaj je neobičan. Pokriva oba obraza u obliku leptira i uobičajen je znak lupusa. To je bolest zbog koje vaš imuni sistem napada sopstvena tkiva i organe. Takođe možete imati groznicu, bolne i ukočene zglobove i prste koji na hladnoći postaju plavi. Obratite se svom lekaru ako imate neobjašnjiv osip, posebno ako dolazi zajedno sa drugim simptomima.
Dlake na neuobičajenim mestima
To može biti samo dlaka koja raste tamo gde ne želite - može desiti muškarcima kako stare oko ušiju i obrva, a ženama oko brade. Kod mlađih žena, dlake na licu mogu biti znak sindroma policističnih jajnika, stanja koje može otežati trudnoću.
Ptoza ili blefaroptoza
Žute mrlje na vašim kapcima
Ove podignute žute izbočine na i oko gornjih i donjih kapaka nazivaju se ksantelazmati. Napravljeni su od holesterola, i iako vam se možda neće dopasti njihov izgled, nisu opasni ili bolni i obično se mogu skinuti. One mogu biti znak povećanog holesterola, samim tim i rizika od srčane bolest ili srčanog udara, tako da je dobra ideja da posetite svog doktora na pregled.
Otečene oči
Prostor ispod očiju može se ispuniti tečnošću, zbog čega izgledaju natečene ili natečene. Toplo i vlažno vreme može da bude uzrok ovog stanja, kao i nedostatak sna, previše slane hrane i hormonske promene. To se dešava češće kako starite jer mišići koji podržavaju vaše kapke slabe. Ako su vam oči crvene i svrbe, to može biti alergijska reakcija na hranu, polen, šminku, mirise, sredstvo za čišćenje ili infekciju poput ružičastog oka.
Melazma stanje koje uzrokuje sivo-smeđe mrlje kože na licu.
Doktori ne znaju tačno zašto se to dešava, ali to može biti izazvano stvarima kao što su trudnoća ili uzimanje određenih pilula za kontracepciju. U tim slučajevima, melazma često bledi sama od sebe nakon što se beba rodi ili žena prestane da uzima pilule. U drugim slučajevima, može trajati godinama,a lekovi i drugi tretmani, poput hemijskog pilinga, mogu pomoći.
Gubitak dlake
Ako su vam se naglo proredile trepavice ili obrve, zajedno sa delovima kose, to može biti znak stanja koje se zove alopecija areata. To se dešava kada vaš imuni sistem greškom napadne vaše folikule. Razgovarajte sa svojim lekarom o lekovima koji mogu pomoći da vaša kosa ponovo izraste.