Svi znamo onaj grozan osećaj koji se pojavi kada zaboravimo zašto smo ušli u neku prostoriju i po šta smo uopšte krenuli. Napokon je objašnjen taj svakodnevni fenomen i ne brinite - sasvim je normalan.
Kristijan Džeret, kognitivni neuronaučnik i pisac, objasnio je za BBC-jev Science Focus da se ono što svi doživljavamo naziva "efekat vrata".
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete
Izraz se koristi za osećaj kada ljudi zaborave po šta su zapravo krenuli kada uđu u novu prostoriju.
"Ne plašite se, daleko od toga da ste jedini koji ste imali ovo uznemirujuće iskustvo", rekao je Džeret.
Kako "efekat vrata" preuzima mozak
Ukratko, ovo se naziva "efekat vrata" i događa se jer naš mozak voli da deli aktivnosti i informacije na delove na osnovu konteksta okoline.
Kada se krećemo iz sobe u sobu, za mozak su vrata metaforička granica između ovih konteksta. Tada mozak voli potpuno da resetuje ili ažurira svoje trenutno razumevanje novog okruženja.

Shutterstock
Džeret je istakao i kako je tim sa Univerziteta Kvinslend dodatno istražio "efekat vrata".
"Otkrili su da prolazak kroz vrata koja spajaju identične prostorije uglavnom nije uticao na pamćenje - možda zato što nije bilo dovoljno promenjenog konteksta da bi se stvorila značajna granica događaja", rekao je.
"Tek kada su ovi istraživači odvratili volontere istovremenim sekundarnim zadatkom, otvori između identičnih soba uticali su na pamćenje."

Shutterstock
"Tim iz Kvinslenda rekao je da se ovo poklapa sa svakodnevnim iskustvom jer smo, uglavnom kada smo rastreseni, skloni ući u sobu i zaboraviti po šta smo došli."
Džeret kaže da studija sugeriše da je "efekat vrata" još značajniji kada postoji velika promena u kontekstu – na primer, ako iz dnevne sobe odete u baštu.
Kako ne dopustiti da "efekat vrata" prevlada
Neuronaučnik rekao je da "novi rezultati takođe upućuju na potencijalni lek", a to je da "pokušate da ostanete skoncentrisani na svrhu kada prolazite kroz vrata", piše Lad Bible.
Iako bi to moglo zvučati kao previše posla, Džeret predlaže da umesto toga "uvek možete da zapišete šta vam treba".
"Lično koristim aplikaciju 'Beleške' na telefonu kako bih pratio svoje obaveze. No čak i uz sve napisano, još uvek ponekad zapravo ne znam zašto sam ušao u kuhinju da potražim daljinski za TV", zaključio je.
Video: