Čuvanje lekova u kupatilu, iako uobičajena praksa, može imati ozbiljne posledice po njihovu učinkovitost i sigurnost, piše Health portal.
Kupatila su obično vlažniji prostori zbog tuširanja i vruće pare, a ta vlažnost može narušiti kvalitet lekova, skraćujući njihov rok trajanja i smanjujući njihovu učinkovitost.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti
Farmaceuti upozoravaju da se lekovi ne smeju pohranjivati u kupatilu zbog visoke vlažnosti koja može prodreti u pakovanje i uzrokovati razgradnju aktivnih sastojaka.

Shutterstock
Gde držati lekove?
Takođe, stručnjaci savetuju da lekove treba pohranjivati na suvim, hladnijim mestima, daleko od izvora vlage i toplote. Idealna temperatura za pohranu većine lekova je između 15 i 25°C, a relativna vlažnost ne bi smela prelaziti 60%. Kupatila, zbog promena temperature i vlažnosti, obično nisu pogodna za pohranu lekova.
Istraživanja pokazuju da mnogi ljudi ne pohranjuju lekove na ispravan način. Prema jednom istraživanju, samo 23% domaćinstava pohranjuje lekove u skladu s preporukama, dok su mnogi lekovi pohranjeni na vlažnim i pretoplim mestima, što može smanjiti njihovu učinkovitost, piše spomenuti portal.
Preporučuje se pohranjivanje lekova u suvim, hladnijim prostorijama poput ormarića u sobama, gde su uslovi stabilniji. Pored toga, važno je pohranjivati lekove u njihovoj originalnoj ambalaži, jer ona pruža dodatnu zaštitu od vlage, s i drugih spoljašnjih uticaja.
Za sigurnost je važno redovno proveravati rok trajanja lekova i pratiti uputstva na pakovanju.
Ako primetite promene u izgledu leka, poput promene boje ili teksture, nemojte ga koristiti.
Takođe, konsultujte se s farmaceutom ako niste sigurni u ispravan način držanja ili ako imate bilo kakvih pitanja u vezi s upotrebom lekova.
Video: