Prema novom istraživanju, žene imaju veći rizik od razvoja Alchajmerove bolesti jer su sklonije nakupljanju toksičnog proteina u mozgu.
Poznato je da su žene podložnije ovoj bolesti koja postepeno oduzima pamćenje. Međutim, smatralo se da je razlog tome duži životni vek, budući da je starost jedan od najvećih faktora rizika.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete
Sada američki naučnici tvrde da žene koje već imaju nakupljen jedan toksični protein – amiloid – brže razvijaju i drugi protein – tau – u poređenju s muškarcima. Kada se oba proteina značajno nakupe, mogu stvoriti naslage i zapetljaje u mozgu, što se smatra glavnim uzrokom simptoma Alchajmerove bolesti, vodećeg uzroka demencije.
Tim istraživača s Harvarda sugeriše da su žene izložene većem riziku upravo zbog povećane sklonosti nakupljanju tau proteina. Stručnjaci takođe smatraju da bi ovo otkriće moglo uticati na klinička ispitivanja novih lekova za Alchajmerovu bolest.
Jedan od takvih lekova, lekanemab, koji je u kliničkim ispitivanjima usporio napredovanje bolesti za 27 %, već se pokazao manje efikasnim kod žena, piše Daily Mail.

Shutterstock
U novom istraživanju analizirani su podaci iz šest studija koje su obuhvatale 1.376 osoba s Alchajmerovom bolešću, prosečne starosti od 72 godine, a 401 učesnik imao je povišene nivoe amiloida. Dalja analiza te grupe pokazala je da žene s višim nivoima amiloida brže nakupljaju tau protein nego muškarci, posebno u delovima mozga poput donjeg temporalnog korteksa i lateralnog okcipitalnog područja. Ove regije povezane su s obradom vizuelnih informacija i pamćenjem, što znači da su žene u toj grupi bile izložene većem riziku od Alchajmerove bolesti.
Autori studije sugerišu da bi hormonske promene povezane s menopauzom – povećana proizvodnja hormona koji stimuliše folikule te nagli pad estrogena i progesterona – mogle biti odgovorne za veće nivoe tau proteina kod žena. Iako neka ranija istraživanja podržavaju ovu hipotezu, naučnici naglašavaju da su potrebna dalja istraživanja.
U radu objavljenom u časopisu JAMA Neurology, autori navode da njihovi rezultati pokazuju kako veći rizik od Alchajmerove bolesti kod žena nije samo posledica dužeg životnog veka, već i specifične interakcije proteina u mozgu.

Shutterstock
,,Veće stope Alchajmerove bolesti među ženama nisu uzrokovane samo time što žene duže žive, već i povećanom sklonošću nakupljanju tau proteina", istakli su naučnici.
,,Razlike između polova u progresiji tau proteina mogle bi imati direktne i hitne posledice na uključivanje pacijenata u klinička ispitivanja lekova koji ciljaju na tau protein, poput lekanemaba."
Lekanemab se primenjuje putem infuzije jednom mesečno, a deluje tako što podstiče imunološki sistem na uklanjanje štetnog amiloidnog proteina iz mozga osoba u ranoj fazi Alchajmerove bolesti.
Bonus video: