Pre uzimanja bilo koje vrste suplemenata ili dodataka ishrani, svakako se posavetujte sa svojim lekarom, posebno ako već uzimate određene lekove.
Visok krvni pritisak se definiše kao sistolni (gornji broj) pritisak veći od 130 mmHg ili više i/ili dijastolni (donji broj) pritisak od 80 mmHg ili više. To je najveći pojedinačni faktor rizika za bolest srca, a određeni dodaci ishrani mogu povećati krvni pritisak, direktno uticati na kardiovaskularni sistem ili ometati delovanje lekova za snižavanje pritiska. Kako vitamini i dodaci ishrani utiču na krvni pritisak navodi Verywell Health.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče
Podižu li vitamini krvni pritisak?
Dodaci ishrani uključuju vitamine, minerale i biljke koje dodaju ili ,,dopunjuju" hranljive materije koje unosite iz hrane. Lako su dostupni u prodavnicama i na internetu i često se reklamiraju kao pomoć u poboljšanju ili prevenciji određenih zdravstvenih stanja. Međutim, za razliku od lekova na recept i bez recepta, dodaci ishrani ne moraju biti odobreni od strane nadležnih institucija kako bi se osigurala njihova efikasnost i bezbednost ili prošli klinička istraživanja koja podržavaju njihove tvrdnje.

Shutterstock
Neki vitamini i dodaci, poput koenzima Q10 i melatonina, imaju antihipertenzivne efekte, što znači da mogu pomoći u snižavanju krvnog pritiska. Međutim, određeni dodaci mogu povećati krvni pritisak ili stupiti u interakciju sa lekovima za snižavanje pritiska, razređivanje krvi i drugim lekovima.
Zbog toga je važno da razgovarate sa svojim lekarom pre nego što počnete da uzimate bilo koji vitamin ili dodatak ishrani, posebno ako već koristite određene lekove. Pre uzimanja suplemenata, postavite im sledeća pitanja:
- Treba li da uzimam dodatke?
- Da li će mi koristiti i da li su bezbedni za mene?
- Hoće li ometati delovanje lekova koje uzimam?
- Koje su moguće nuspojave?
- Ako ih uzmem, koliku dozu treba da uzimam i koliko često?
9 vitamina i dodataka koje treba izbegavati ako imate visok krvni pritisak
Određeni dodaci, poput arnike, gorke pomorandže, korena sladića i drugih, mogu biti rizični za osobe sa visokim krvnim pritiskom.
Arnika
Arnika potiče od višegodišnje biljke i najčešće se koristi u topikalnim kremama i mastima za lečenje modrica, uganuća, otoka i upala. Sigurna je kada se nanosi na kožu, ali ne bi trebalo da se uzima oralno. Oralna upotreba arnike može izazvati srčane probleme, vrtoglavicu i druge zdravstvene tegobe, a u velikim dozama može biti smrtonosna.
Azijski ginseng
Poznat i kao Panax ginseng, koristi se za smanjenje stresa i poboljšanje koncentracije i pamćenja. Može povećati krvni pritisak, naročito kod osoba koje već imaju hipertenziju. Takođe, nije poznato kako ginseng deluje u kombinaciji sa određenim lekovima, uključujući razređivače krvi i blokatore kalcijumovih kanala.
Gorka pomorandža
Dodatak koji se pravi od ekstrakta ploda ili kore gorke pomorandže. Često se koristi u suplementima za mršavljenje i proizvodima za poboljšanje sportskih performansi. Zabeleženi su slučajevi srčanog udara, angine i moždanog udara nakon konzumiranja proizvoda koji sadrže gorku pomorandžu, iako nije jasno da li je isključivo ona uzrok. Studije o njenom uticaju na krvni pritisak i srčanu frekvenciju su nejasne, ali se preporučuje izbegavanje.
Guarana
Biljka bogata kofeinom koja se često koristi u energetskim napicima. Dodavanje guarane povećava ukupnu količinu kofeina u organizmu, što može povisiti krvni pritisak i srčanu frekvenciju, kao i izazvati poremećaje srčanog ritma.
Koren sladića
Najčešće se koristi za lečenje digestivnih tegoba, poput gorušice, kašlja i infekcija. Može izazvati ozbiljne nuspojave, uključujući povećanje krvnog pritiska, posebno ako se konzumira u velikim količinama ili tokom dužeg vremenskog perioda. Takođe, smanjuje nivo kalijuma u organizmu, što može dodatno uticati na regulaciju krvnog pritiska. Osobe sa hipertenzijom ili srčanim oboljenjima ne bi trebalo da koriste sladić.
Gospina trava
Biljka koja se koristi za lečenje depresije, simptoma menopauze, ADHD-a i OCD-a. Može izazvati ozbiljne interakcije sa mnogim lekovima, uključujući razređivače krvi, što može povećati rizik od komplikacija.
Vitamin E
Antioksidans koji štiti ćelije od oštećenja. Međutim, visoke doze vitamina E mogu povećati rizik od krvarenja, uključujući unutrašnje krvarenje i krvarenje u mozgu. Takođe, može ometati delovanje lekova za razređivanje krvi. Preporučuje se da odrasle osobe ne uzimaju više od 1000 mg vitamina E dnevno.
Vitamin D
Trovanje vitaminom D može nastati kada se unosi u veoma visokim dozama tokom dužeg vremenskog perioda bez medicinskog nadzora. Prevelika količina vitamina D može izazvati hiperkalcemiju (povišene nivoe kalcijuma u krvi), što može dovesti do visokog krvnog pritiska, srčanih aritmija, problema sa bubrezima i promena mentalnog stanja.
Vitamin K
Pomaže u zgrušavanju krvi i održava zdravlje kostiju. Međutim, može ometati delovanje lekova za razređivanje krvi, povećavajući rizik od nastanka krvnih ugrušaka. Osobe koje uzimaju lekove poput varfarina trebalo bi da izbegavaju dodatke vitamina K bez konsultacije sa lekarom.
Zaključak
Pre nego što počnete da koristite bilo koji dodatak ishrani, posebno ako imate visok krvni pritisak ili uzimate lekove za hipertenziju ili razređivanje krvi, obavezno se posavetujte sa lekarom. On će vam dati najpreciznije informacije i preporuke prilagođene vašem zdravstvenom stanju.
Bonus video: