Upravljanje nivoom šećera u krvi počinje odmah nakon buđenja. Navike koje praktikujete, od onoga što jedete do količine kretanja, mogu značajno uticati na stabilnost šećera u krvi tokom dana. Održavanje zdravog nivoa šećera u krvi doprinosi stabilnoj energiji, boljem raspoloženju, poboljšanoj koncentraciji i još mnogo toga.
S druge strane, nagli skokovi i padovi šećera mogu izazvati umor, glad, razdražljivost i povećati rizik od hroničnih bolesti poput insulinske rezistencije i dijabetesa. Grupa dijetetičara za Eating Well preporučuje da u svoju jutarnju rutinu uvedete sledeće korake kako biste lakše upravljali šećerom u krvi.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Hidrirajte se odmah nakon buđenja
Jedan od najjednostavnijih i najefikasnijih načina za regulisanje šećera u krvi jeste da započnete dan čašom vode. Dijetetičarka Stejsi Vudson preporučuje da odmah nakon buđenja popijete jednu do dve čaše vode.
Započnite dan doručkom bogatim proteinima i vlaknima
Dijetetičarka Trejsi Mkelvi ističe da smo ujutru posebno osetljivi na ugljene hidrate, pa je korisno započeti dan obrokom koji ih ne sadrži u velikoj meri. Ovo je posebno važno za osobe sa dijabetesom.
„Istraživanja pokazuju da doručak sa nižim sadržajem ugljenih hidrata ne samo da pomaže u kontroli jutarnjeg šećera u krvi, već ima i dugoročne prednosti tokom dana, poboljšavajući regulaciju šećera nakon ručka i večere“, tvrdi Mkelvi.
Kombinacija proteina i vlakana usporava varenje, omogućava stabilniji nivo šećera u krvi i smanjuje rizik od naglih skokova glukoze nakon obroka. Primere zdravih doručaka čine omlet sa povrćem i avokadom, integralni tost sa puterom od kikirikija ili grčki jogurt sa bobičastim voćem i orasima.
Pazite na unos kofeina
Iako mnogi ne mogu zamisliti jutro bez kafe, prekomeran unos kofeina može privremeno povisiti nivo šećera u krvi. Prema nekim istraživanjima, konzumacija kofeina iznad 250 miligrama dnevno (otprilike dve i po šolje kafe) može dovesti do povećanja šećera u krvi.
Kofein stimuliše oslobađanje hormona poput adrenalina, koji podstiče jetru da otpusti glukozu u krvotok. Da biste smanjili moguće skokove, pijte kafu uz uravnotežen obrok i razmislite o smanjenju dnevnog unosa. Dodavanje proteina, na primer u vidu proteinskog praha u kafu, može pomoći da se apsorpcija glukoze uspori.
Krećite se
Jutarnja fizička aktivnost može značajno doprineti održavanju zdravog nivoa šećera u krvi. Pokret aktivira mišiće da koriste glukozu za energiju, čime se smanjuje količina šećera u krvotoku.