Kompjuterski algoritam bi navodno mogao da vam na licu mesta postavi dijagnozu dijabetesa, raka ili da vam kaže da li ste u opasnosti od moždanog udara, samo slikanjem vašeg jezika.
Program, koji su razvili irački i australijski istraživači, postigao je tačnost od 98 odsto u predviđanju različitih bolesti, analizom boje ljudskog jezika.
Predloženi sistem za snimanje, koji replicira tradicionalnu kinesku medicinu, navodno može dijagnostikovati dijabetes, moždani udar, anemiju, astmu, stanje jetre i žučne kese, kovid-19 i niz vaskularnih i gastrointestinalnih problema.
Inženjerski istraživači sa Srednjeg tehničkog univerziteta (MTU) i Univerziteta Južne Australije (UniSA) koristili su 5.260 slika za obuku algoritama mašinskog učenja, za otkrivanje boje jezika u nizu eksperimenata.
Naučnici predviđaju da će se pametni telefoni jednog dana koristiti za dijagnostikovanje bolesti na ovaj način.
Novi rad objavljen u Technologies opisuje kako predloženi sistem analizira boju jezika kako bi pružio dijagnozu na licu mesta, potvrđujući da AI drži ključ za mnoge napretke u medicini.
U studiji, dve nastavne bolnice na Bliskom istoku, dostavile su 60 slika jezika pacijenata sa različitim zdravstvenim stanjima.
Kamera koja je bila postavljena 20 centimetara od pacijenta, snimila je boju njihovog jezika, a sistem za snimanje je predvideo njihovo zdravstveno stanje u realnom vremenu.
Model veštačke inteligencije (AI) uspeo je da uskladi boju jezika sa bolešću u skoro svim slučajevima, piše nypost.com.
Ispitivanje jezika na znake bolesti se takođe vidi u praksi staroj 2000 godina, koja se široko koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini, objašnjava viši autor, vanredni profesor MTU i UniSA, Ali Al-Naji.
- Boja, oblik i debljina jezika mogu otkriti niz zdravstvenih stanja. Uobičajeno, ljudi sa dijabetesom imaju žuti jezik; oboleli od raka ljubičasti jezik sa debelim masnim premazom; a pacijenti sa akutnim moždanim udarom imaju crveni jezik neobičnog oblika. Beli jezik može ukazivati na anemiju; a jezik indigo ili ljubičaste boje ukazuje na vaskularne i gastrointestinalne probleme ili astmu - kaže profesor.
Koautor UniSA profesor Javan Čal kaže da će se u nastavku, pametni telefon koristiti za dijagnostikovanje bolesti na ovaj način.
- Ovi rezultati potvrđuju da je kompjuterizovana analiza jezika sigurna, efikasna, laka za korišćenje i pristupačna metoda za skrining bolesti koja podržava savremene metode sa vekovnom praksom - rekao je profesor.