Iako je jedno vreme struka itekako podsticala nežno roditeljstvo, i to s razlogom, negde putem se to nežno roditeljstvo pretvorilo u nešto što nije bilo u planu što se stručnjaka tiče…
Nežno roditeljstvo je jedan divan roditeljski stil, bez sumnje. Nema baš ništa loše u nežnosti prema deci, jer tako upravo i treba biti sve kada se o deci radi – nežno. Roditelji su tu da deci pruže nežnost, sigurnost, odgoj… Nakon jednog dugog perioda strogog, anarhističkog i sličnih roditeljskih stilova, nežni je stil došao kao melem na ranu mnogih koji su odgajani upravo onim strogim stilovima, pa su, sasvim očekivano, objeručke prihvatili nežno roditeljstvo.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja
I onda su ga doveli do nekih razmera do kojih nije bilo planirano doći. Nežno roditeljstvo se negde putem, kroz generaciju, dve, pretvorilo u nešto što struka više nije mogla opravdati niti bez straha preporučiti. Negde smo, očito, pogrešno skrenuli i krivo ga praktikovali.
Ispovest
Upravo to pokazuje i primer jedne mame koja je na Reditu objavila objavu sa jednostavnim i iskrenim naslovom: „Nežno roditeljstvo pretvorilo je moje dete u derište“. A šta kaže ova mama?
Pre rođenja svog sada petogodišnjeg deteta, ona i suprug znali su da žele biti nežni roditelji i zaista su istraživali najnovije teorije i strategije o disciplini i emocionalnom razvoju. Tako su se trudili to isto i primenjivati kada su postali roditelji. Ali, u jednom trenutku primetili su da je ponašanje deteta izmaklo kontroli, te da dete postaje sve više – razuzdano.
„Tokom poslednje godine dana, njegovo ponašanje je sve gore. Ispadi su konstantni, odnosno sve žešći, a kad god ne dobije što želi, pojavljuje se destruktivno ponašanje“, piše ova mama, te kaže da je pokušala sve scenarije: „Pokušala sam biti čvrsta, ali ljubazna, da mu dozvolim da 'oseti' svoje emocije i da uvek pokušavam razgovarati o tome kako bismo mogli bolje sledeći put kada se smiri. Ništa nije uspelo.“
Takvo saznanje nagnalo ih je da počnu da se ponašaju malo strože, odnosno postave malo strože granice što se tiče detetovog ponašanja. Nakon jednog incidenta, ukinuli su detetu sve privilegije – ekrane, šećer, grickalice i neke igračke. Nakon ovog poteza, uvideli su da se vidi pozitivna promena u detetovom ponašanju.
„Iako se sada osećam kao veštica, počinjem da mislim da je nežno roditeljstvo hrpa s*anja i da smo od početka trebali biti autoritativniji“, piše mama u svom postu, koja još uvek nije sigurna sa svojom odlukom, ali vidi da ide u dobrom smeru.
Stručnjaci
Huffington Post je komentarisao da li je nežno roditeljstvo ispravno i da li je autorka objave pogrešno shvatila šta ovaj stil predstavlja. Naime, stručnjaci često ističu da se nežno roditeljstvo često pobrka sa popustljivim – što je pristup u kojem se deci prepušta da određuju pravila, a roditelji su previše blagi da bi rekli ne. Kad se pravilno sprovodi, nežno roditeljstvo može biti itekako dobar stil roditeljstva, dobar put do povezivanja sa decom koji vodi do emocionalne povezanosti, razvoja empatije i razumevanja.
„Popustljivo roditeljstvo može uključivati izbegavanje sukoba i dozvoljavanje nepoželjnog, pa čak i nesigurnog ponašanja, često zato što je roditelj previše uplašen ili zabrinut zbog uznemiravanja svog deteta“, rekla je psihologinja dr. Elina Telford. „U suštini, važno je da budete jasni u nežnom roditeljskom pristupu, da zauzimate stav lidera u svom roditeljskom stilu, a ne autoritativan ili čak permisivan pristup, kako bi reč 'nežan' mogla sugerisati.“

Shutterstock
Poenta je da je važno postavljati granice za koje znamo da su deci potrebne na način koji ne odbacuje u potpunosti osećaje deteta. To znači da detetovo ponašanje ne vidimo kao prkos, već kao komunikaciju. To ne znači, ipak, da nema posledica ili da je ponašanje opravdano.
„To znači da odrasla osoba postavlja granicu dok se istovremeno iskreno brine za svoje dete“, rekla je. „Granice su i dalje tu, ali su postavljene s empatijom i bez kazne.“
Ono oko čega se stručnjaci slažu je da su nežno roditeljstvo i granice na istoj strani i deo istog stila roditeljstva.
Bonus video:
Možda vas zanima…
