Na početku svake veze obično ističemo i naglašavamo svoje snage pred potencijalnim novim partnerom. I to je sasvim u redu, jer obično želimo da predstavimo najbolje od sebe.
U zdravom, uravnoteženom odnosu, uključujući odnosu sa samim sobom, možete naučiti kako da balansirate svoje snage i slabosti i da vidite dobro u sebi, što potom može da se prenese i na druge ljude i spoljne situacije.
Evo navika koje psihologija kaže da će uništiti sjajne brakove ako niste oprezni:
1. Koristite samokritiku kao izgovor
Iako može biti korisno podsetiti svog partnera da određene stvari nisu vaša jača strana, korišćenje samokritike kao štake ili načina da se izbegne nešto na kontinuiranoj osnovi nije dobro za vašu vezu.
Partnerstvo sa drugom osobom zahteva davanje i uzimanje, a deo davanja često podrazumeva i činjenje nečega što ne želite da radite ili u čemu možda niste baš dobri. Kontinuirano oslanjanje na ili korišćenje samoponižavajućih načina da biste izbegli ili čak naterali partnera da uradi nešto što ne želite, vremenom će imati štetne posledice.
S istovremenim tim, ako se osećate posebno nesposobni za nešto, najbolje je izraziti svoju zabrinutost. Život se dešava, i naša tolerancija i sposobnosti variraju pod stresom, zdravljem i drugim faktorima. Biti iskren u vezi sa nivoima komfora i nelagodnosti može pružiti priliku za zajednički rad i dublje povezivanje.
Pitanje za pomoć ne treba izbegavati, ali ne bi trebalo da bude redovna pojava kada se odnosi na neki aspekt sebe koji smatrate manje vrednim i često ga kritikujete. Vaš partner će se brzo umoriti od navodnih igara, početi da prepoznaje vaše ,,prevare" i možda na kraju razmotriti da se povuče iz veze.
2. Ne trudite se da poboljšate samokritičnost
Ako se nađete u situaciji da niste u stanju, ili možda niste voljni, čak ni da pokušate da poboljšate određeni aspekt sebe zbog veze, a kamoli zbog sebe, naravno, u razumnim granicama, veza bi mogla da pati, a još gore, možda neće trajati onoliko koliko ste se nadali.
Naučiti iz svojih grešaka ili slabosti može imati veliki uticaj na vašu vezu. Međutim, ako aktivno i kontinuirano radite na poboljšanju nekih od svojih samoprozvanih mana, izuzeci su u redu, sve dok oni nisu pravilo.
S druge strane, možda postoji nešto što ne možete poboljšati zbog čega se kritikujete, kao što je porodica u kojoj ste rođeni ili fizički aspekti sebe. U tom slučaju, studija iz časopisa Individual Differences Research Journal sugeriše da možda treba da uključite stvari poput prihvatanja ili oprosta, nastavite da ističete sve pozitivne stvari koje vidite u sebi, i izbegavate da se fokusirate isključivo na negativnosti.
3. Emotivno vas pogađa lična samokritika
Pošto poznajete mnoge od svojih slabosti, skloni ste da sebe razočarate. Možete biti redovno pogođeni svojim unutrašnjim i spoljnim manama, a možete se osećati krivima i nedovoljnima iz različitih razloga koje ste sami sebi naneli, kako sugeriše studija u časopisu Personality and Individual Differences Journal. Nedovoljnost koju osećate ili doživljavate može vas sprečiti da dublje izgradite svoju vezu sa nekim ko vam je važan samo zato što ste sebi stvorili osećaj da ste inferiorni u odnosu na druge.
Ako se stalno osećate loše zbog ovih aspekata ili neprestano zavisite od svog partnera da biste se osećali bolje zbog svoje samokritike, ove prakse mogu vas odvesti na put rastanka. Koliko god ljudi žele da pokušaju, niko ne želi niti ima energije da bude dosledni navijač 24/7. Takav scenario pomera ravnotežu i stvara neuravnoteženu vezu.
Da, vaš partner treba da bude podrška kada se osećate loše, ali vaša je odgovornost da se izvučete iz tih trenutaka većinu vremena. S druge strane, ako doživljavate više padova nego obično i smatrate da ste u opasnosti od depresije, možda bi trebalo da razmislite o terapiji kako biste radili na stalnom problemu. Uvek postoje načini da podržimo naše mentalno i emocionalno zdravlje ako smo otvoreni za njih.
4. Počnete prenositi kritiku na svog partnera i druge spoljne situacije
Kritika, generalno, izaziva još više kritike. Ako stalno tražite pogrešne stvari u sebi, skloni ste da gledate na svoje odnose i sve životne situacije kroz isti objektiv. Na kraju se umorite od stalnog negativnog mišljenja o sebi i počnete da kritikujete svog partnera i sve spoljne situacije, kako pokazuje istraživanje iz 2015. godine.
Prekomerna kritika partnera može ga odgurnuti, čak i ako vam je na srcu njihovo dobro. Postoje objektivni načini za davanje kritike, i dobro je praktikovati razgovor sa partnerom kako biste utvrdili kada i na koji način je najbolje to uraditi, kao i koliko ste oboje otvoreni za razgovor o toj kritici.
Iako obično postoji prostor za poboljšanje u svim ljudima i u mnogim situacijama, zdrava ravnoteža konstruktivnog razmišljanja i svesnosti o svojim snagama je uvek korisna.
Možda ćemo u početku podeliti nekoliko negativnosti, ali uglavnom znamo dovoljno da izbegnemo previše negativnosti kako bismo osobu privukli našim boljim osobinama pre nego što otkrijemo ono što bi moglo biti doživljeno kao prepreke za uspostavljanje mogućeg partnerstva ili dugoročne veze.
I onda, na kraju, to se desi — pronađemo i formalizujemo savršenog partnera. Uživamo u provodu zajedno, smejemo se zajedno, prolazimo kroz teške trenutke zajedno, i sveukupno, imamo osećaj kao da smo pogodili džekpot. Međutim, pre ili kasnije, mane koje smo pažljivo držali na minimumu počinju da se pojavljuju u vezi.
To može biti izazvano stresom u određenim situacijama, ili jednostavno postaju jasnije vremenom. Kako bismo priznali svoje nedostatke, možda ćemo te nesavršenosti početi sve češće ukazivati svom partneru, što može izazvati određene nesuglasice između nas i našeg partnera.
Da, samorefleksija je neophodna, a zdrava doza samoprijezira može ponekad biti korisna za lični i interaktivni razvoj. Ali ponekad, naša samokritika može uništiti sjajnu vezu koju smo ulagali u stvaranje, a često to ni ne primetimo, ističe Your Tango.
Bonus video: