Napravite limunadu, ali sačuvajte kore: Evo kako ih možete iskoristiti u bašti, zlata su vredne

Ana Klikovac Vesti 11.07.2025 16:52 0

Citrična kiselina u limunovoj kori može uticati na...

Shutterstock

Shutterstock

Sveža kiselost sočnog limuna je sjajan dodatak slatkim ili slanim receptima. Ali šta raditi sa korom? Tokom baštenske sezone, možete ih iskoristiti na pravi način u vašem spoljnjem prostoru.

Limunovi sadrže prirodne kiseline koje čine koru efikasnim repelentom protiv komaraca, krpelja i drugih štetočina, a istovremeno privlače oprašivače. Umesto da ih bacate, razgovarali smo sa stručnjacima koji su podelili najbolje načine kako da koristite limunovu koru u vašoj bašti.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

Napravite prirodni repelent protiv štetočina

Probajte da napravite sprej od limuna za vašu baštu. Prokuvajte šest isečenih limuna u 4 šolje vode i ostavite da odstoji preko noći, zatim procedite tečnost u bocu sa raspršivačem (a voće stavite u kompost).

„U recept možete dodati i listove nane za dodatni miris koji štetočine ne vole, ili kašičicu tečnog deterdženta za pranje sudova za prskanje biljaka koje imaju afide“, kaže ona. Koristite potpuno prirodni sprej u cvetnim gredicama i nanosite ga po potrebi da osvežite miris.

mravi

Shutterstock/Olekry

 

Takođe, možete staviti koru limuna oko baze biljaka ili na ivicu bašte da napravite fizičku barijeru koja zajedno sa neprijatnim mirisom kore odvraća štetočine, kaže Keri Spunimor iz kompanije ,,Park Seed" za sajt Martha Stewart.

Povećajte kiselost zemljišta

Citrična kiselina u limunovoj kori može uticati na kiselost zemljišta kada se doda u kompost. Stavite kore limuna u kompost sa drugim organskim materijalom; nakon šest meseci okretanja komposta, stari kompost se može koristiti oko biljaka koje vole kiselu zemlju, poput borovnica i azaleja, kaže Rotling.

Shutterstock

Shutterstock

 

Ako nemate kompost, kore limuna i dalje mogu pomoći u podešavanju kiselosti zemljišta. „Osušene i samlevene u prah, mogu se direktno posuti po zemljištu da blago regulišu pH vrednost,“ objašnjava Sara Rubens, sertifikovani baštenski trener i osnivač kompanije ,,Seed to Sanctuary".

Prihranite zemljište

Iskoristite vitamine i hranljive materije iz limunove kore da poboljšate zdravlje vaše bašte pretvarajući ih u tečno đubrivo, savetuje Rubens. Za „blago, domaće“ đubrivo, potopite iseckane kore u vodi nekoliko dana, zatim procedite i upotrebite hranjivu tečnost za zalivanje biljaka.

Privucite leptire

Podstaknite leptire da posećuju i oprašuju vašu baštu tako što ćete ostavljati kore limuna po dvorištu, kaže Rotling. „Kore limuna privlače leptire jer ih privlači kiselost,“ objašnjava ona.

Leptir

Shutterstock/Sari ONeal

 

„Držite kore limuna u tanjirićima širom bašte i obavezno ih zamenite pre nego što se pojavi buđ.“ Ovaj pristup donosi i aromaterapijske benefite. „Baštovani smatraju da su mirisi opuštajući, a aroma limuna kroz baštu može da smanji stres ili da stvori uspomene isto koliko i mirisno cveće,“ dodaje.

Čišćenje alata

Održavanje baštenskih alata čistim smanjuje širenje bolesti u bašti. „Prirodna citrična kiselina u korama limuna čini ih odličnim za čišćenje baštenskih alata — samo protrljajte koru po prljavim površinama da razbijete prljavštinu, zatim isperite i osušite,“ savetuje Rubens.

Gajenje novih biljaka iz semena

Započnite nove biljke u izdubljenim limunovim korama. „Za zabavan i ekološki prihvatljiv način početka semena, razmotrite korišćenje prepolovljenih limunovih kora kao biorazgradivih saksija,“ kaže Rubens. „Nakon što izvadite pulpu, napravite otvor za drenažu na dnu, napunite smešom za sadnju i posadite seme. Kada biljčice budu spremne za presađivanje, cela limunova korpa može se posaditi direktno u zemlju, gde će se razgraditi i obogatiti tlo.“

 

Bonus video:

 

 

Komentari (0)